Anasayfa / Haberler / Dünya'dan Haberler / Irkçı lider Wilders’e destek veren ABD’li vekile büyük tepki

Irkçı lider Wilders’e destek veren ABD’li vekile büyük tepki

Hollandalı aşırı sağcı siyasetçi Geert Wilders’e Twitter hesabından “Wilders, kültür ve nüfusun kaderimiz olduğunu anlıyor. Başkalarının bebekleriyle uygarlığımızı yeniden inşa edemeyiz” mesajıyla destek veren ABD Temsilciler Meclisi Üyesi Iowa Vekili Cumhuriyetçi Steve King, kendi partisinin önde gelen isimlerinden büyük tepki gördü.

King’in mesajını ırkçı bulan ve kabul edilemez olduğunu dile getiren Cumhuriyetçiler, açıklamanın bir ırkın üstünlüğüne atıf yaptığını vurguladı.

KONGRE ÜYELERİNDEN TEPKİ
Cumhuriyetçilerin Florida Vekili ve Kongrenin Küba kökenli ilk üyesi olan Ileana Ros-Lehtinen, “Çeşitlilik bizim zenginliğimizdir. Herkesin birbiri gibi olması anlamsız” diye tepki gösterdi.

Florida’nın bir başka Cumhuriyetçi Vekili olan Küba kökenli Carlos Curbelo ise King’e yine Twitter üzerinden cevap vererek, “Tam olarak ne demek istiyorsun? Mesela ben, başkalarının bebeği oluyor muyum?” ifadelerini kullandı.

Demokratlardan da King’e yoğun tepki geldi ve birçok vekil, onun sözlerinin kabul edilmesinin mümkün olmadığını kaydetti.

IRKÇI ÖRGÜT DESTEK ÇIKTI
ABD’de ırkçı gizli örgüt Ku Klux Klan’ın (KKK) eski lideri David Duke’un, “Aklın yolu birdir. Tanrı Steve King’i korusun” açıklamasını yapması tartışmaları iyice alevlendirdi.

Tüm bu tartışmalarla ilgili değerlendirmesinde Amerikan CNN kanalına konuşan King, sözlerinin arkasında olduğunu ve neyi kastettiğini bildiğini söyledi.

Yarın sandığa gidecek olan Hollanda’da aşırı sağcı Özgürlük Partisi’nin (PVV) lideri Wilders, Rotterdam’da hafta sonu yaşanan diplomatik skandala neden olan uygulamalara attığı tahrik edici tweet’lerle yön vererek ırkçı zihniyetinin Hollanda üzerinde etkileyici olduğunu göstermişti.
Wilders, sosyal medya hesabında, “PVV’nin aşırı baskısı sayesinde, seçimlerden birkaç gün önce hükümetimiz Türk bakanın inmesine izin vermedi. Erdoğan’la aynı düşüncedeki tüm Türklere, ‘Türkiye’ye gidin ve asla geri gelmeyin’ diyorum” mesajını paylaşmıştı.

Hakkında mbahsi

Cevapla

x

Check Also

Çin’de Corona Virüsü salgınında ölenlerin sayısı 3 bin 161’e çıkt

Çin’de yeni tip Corona Virüs (Kovid-19) salgınında can kaybı 3 bin 161’e yükseldi. Ülkede Kovid-19 ...

Panama’da Corona Virüs’ten ilk ölüm

Orta Amerika ülkesi Panama’da yeni tip Corona Virüs (Kovid-19) nedeniyle ilk ölüm gerçekleşti. Corona Virüs ...

New York Times’ta bomba yazı: ’Yunanlıların sığınmacılar için gizli yeri’

Yunan hükümetinin, Avrupa’ya geçmek isteyen sınırdaki sığınmacıları uluslarası hukuka aykırı bir şekilde iletişim ve yargı ...

Son dakika haberi… Türkler şokta: Çok korkuyoruz, bize uyku yok Yalçın abi

Almanya’da geçen çarşamba gecesi neo-Nazi teröristin yaptığı katliamın yankıları sürüyor. Bu ülkede yaşayan Türkler kaygılı. ...

İran’da seçim sonrası oy sayımı sürüyor

İran’da seçmenler dün 11. Dönem Parlamento ve Uzmanlar Meclisi seçimleri için sandık başındaydı. İran medyası, ...

Alçak saldırı sonrası Avrupalı şirketten tepki çeken açıklama!

Avrupa’da düşük fiyatlarla yolcu taşıyan Ryanair’in CEO’su O’Leary yaptığı açıklamalarıyla tepki çekti. O’Leary, genellikle Müslüman ...

Son dakika… Koronavirüsle ilgili peş peşe kötü haberler! İran’ın ardından İtalya’da da bir can daha aldı…

İran Sağlık Bakanlığı Halkla İlişkiler Sorumlusu Kiyanuş Cihanpur, ülkede 10 Kovid-19 vakasının daha tespit edildiğini ...

Dışişleri Bakanlığı’ndan ’Afganistan’ açıklaması

Dışişleri Bakanlığı’nca, “ABD ile Taliban’ın 22 Şubat’tan itibaren Afganistan çapında 7 gün süreyle şiddetin azaltılması ...

Son dakika haberler: The Telegraph telsiz konuşmalarını yayınladı… Esed rejimi kasıtlı olarak saldırdı

Suriye’de Esed rejiminin, ülkenin kuzeybatısında Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) kurduğu gözlem noktalarını hedef aldığı ve ...

Minik Alparslan Alkurt tedavi için destek bekliyor

Almanya’nın Duisburg şehrinde yaşayan Fatma ve Yalçın Alkurt çifti, 14 aylık ve tip-1 SMA hastası ...