Anasayfa / Haberler / Dünya'dan Haberler / Yunanistan’dan Türkiye uyarısı

Yunanistan’dan Türkiye uyarısı

Yunanistan, mülteci kriziyle mücadelede AB’den daha fazla mali yardım istiyor. Yunanistan Dışişleri Bakanı, Türkiye’den gelecek mülteci sayısının yeniden artabileceği uyarısında bulundu.

Yunanistan, Avrupa Birliği’ndeki (AB) ortaklarından mülteci kriziyle mücadele için daha fazla yardım istedi. Dışişleri Bakanı Nikos Kotzias, Alman gazetesi Die Welt’e yaptığı açıklamada, “Çoğu AB ülkesi bizden çok az mülteci alıyor. İltica işlemleri için bize vaat edilen yardımın da çok azı veriliyor” dedi.
 
Türkiye’den AB’ye gelen mülteci sayısında artış olabileceği uyarısında bulunan Yunanistan Dışişleri Bakanı, Yunanistan’ın kapasitesinin sınırına geldiğini ve yaz aylarında başlaması muhtemel bir mülteci akınına daha dayanamayacağını belirtti.
 
AB ile Türkiye arasında imzalanan mülteci anlaşmasında en önemli rol Yunanistan’a düşüyor. Batı Avrupa’ya yönelmek isteyen mültecilerin Yunanistan’da tutularak hukuki durumları inceleniyor ve Yunanistan’dan Türkiye’ye geri gönderiliyor. Geçen yıl anlaşmanın yürürlüğe girmesinin ardından Avrupa’ya gelmeye çalışan mültecilerin sayısında önemli düşüş kaydedildi.

Gabriel reform çabalarını övdü

Kotzias bugün Atina’da Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel ile bir araya gelecek. Atina’da bulunan Almanya Dışişleri Bakanı Gabriel, dün önce Yunanistan Başbakanı Aleksis Tsipras ile bir araya geldi. Atina’nın reform çabalarından övgüyle söz eden Gabriel, Tsipras’tan ek reformlarla ilgili olarak alacaklılarıyla yaptıkları görüşmeleri nisan ayında sonuçlandırmalarını istedi.

Gabriel, görüşmelerin “bitmeyen senaryoya” dönüşmesine karşı olduklarını belirtti. Yunan devleti 7 yıldır köklü reformlar yapılmasını talep eden alacaklılarının yardımlarıyla ayakta durabiliyor. Zorunlu reformlar nedeniyle Yunanların geliri dörtte bir oranında geriledi.

DW Türkçe

Hakkında mbahsi

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Avrupa Komisyonu Türkiye’nin AB Büyükelçisi’ni çağırdı

Avrupa Komisyonu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sözleriyle ilgili açıklama beklediklerini bildirdi.

Paris’te bir cami polis tarafından tahliye edildi

Fransa’nın başkenti Paris’in Clichy-la-Garenne banliyösündeki caminin polis tarafından bu sabah tahliye edildiği bildirildi.

Almanya silah ambargosunu genişletiyor

Alman hükümetinin, savunma şirketi Rheinmetall'in Türkiye'ye malzeme satmasını yasakladığı açıklandı.

Sivillerin üzerine bomba yağdı: 200’den fazla ölü var

Irak'ın Musul kentinde sivilleri bombaladığı, saldırıda 200'den fazla kişinin öldüğü iddia edildi.

Musul’un batısında 200 binden fazla kişi yerinden oldu

Irak'ta terör örgütü DEAŞ'a karşı operasyonların sürdüğü Musul'un batı yakasında yerinden olan sivillerin sayısının 200 bini aştığı bildirildi.

İran’dan ”çifte standart” tepkisi

İran, İngiltere'deki terör saldırısını kınayıp ''çifte standart'' eleştirisi yaptı.

Rusya’dan S-400 için flaş açıklama

Rusya, Türkiye'ye S-400 füzesi sevkiyatıyla ilgili açıklama yaptı.

Rusya’dan Türkiye sinyali

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Kırım ile Türkiye arasında feribot seferlerinin yeniden başlatılabileciğine dair sinyaller aldığını söyledi.

Belçika’da terör alarmı! Polis ve asker harekete geçti

Belçika'nın Anvers kentinde alışveriş mağazalarının olduğu caddeye giren araç durduruldu.

Akdeniz yine göçmenlere mezar oldu !

Libya açıklarında 250 göçmenin öldüğünden endişe ediliyor.