Anasayfa / Haberler / Ekonomi Haberleri / Bakan Selçuk: Girişimcilik Eğitim Programı’na 42 bin kişi katıldı

Bakan Selçuk: Girişimcilik Eğitim Programı’na 42 bin kişi katıldı

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk “Girişimcilik Eğitim Programımız çok az tanınıyor fakat geçen sene bu programımıza 42 bin kişi katıldı. Bunların yüzde 47’si kadın. Yani yaklaşık 20 bin kadınımız geçen sene İŞKUR’umuzun düzenlediği girişimcilik eğitim programından istifade etmiş durumda” dedi.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, “Girişimcilik Eğitim Programımız çok az tanınıyor fakat geçen sene bu programımıza 42 bin kişi katıldı. Bunların yüzde 47’si kadın. Yani yaklaşık 20 bin kadınımız geçen sene İŞKUR’umuzun düzenlediği girişimcilik eğitim programından istifade etmiş durumda.” dedi.

Selçuk, Türkiye İş Kadınları Derneği (TİKAD) ve Galatasaray Üniversitesi iş birliği, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına bağlı İstanbul Kalkınma Ajansının (İSTKA) desteğiyle kurulan Girişimci Kadın Merkezi (GİKAMER) Projesi Tanıtım Toplantısı’nda konuştu.

Kadınların, toplumsal hayatın olduğu kadar ailelerin de temel direği ve toplumsal kalkınmanın öznesi olduğunu belirten Selçuk, kadınların sahip olduğu büyük potansiyel ve yetenek ortaya çıkarılabilirse, ailenin güçlü, bireyin mutlu, çalışan ve üreten, müreffeh bir Türkiye olacağına inandıklarını ifade etti.

Kadınları bireysel, ekonomik ve toplumsal olarak daha da güçlendirmeyi hedeflediklerine işaret eden Selçuk, “Bu hedef doğrultusunda da kadınlarımıza daha nitelikli eğitim imkanı sunmak, sosyal güvencelerini sağlamlaştırmak, karar alma mekanizmalarındaki etkinliklerini artırmak için çalışıyoruz. Son 18 yılda da baktığımız zaman artık iftiharla söylüyoruz ki, kadınlarımız karar alma mekanizmalarında daha çok yer alıyorlar.” diye konuştu.

Sadece nicelik olarak değil, nitelik olarak da kadınları daha üstün yeteneklerle fikirlerle ve vizyonla donatmak zorunda olduklarının altını çizen Selçuk, kadınların ekonomiye daha aktif ve üretken bir şekilde yüksek oranlarda katılımını önemsediklerini söyledi.

Selçuk, kadınların iş gücü piyasasına girişlerini kolaylaştırmak, istihdamlarını ve en önemlisi de kadın girişimci sayısını artırmak için politikalar geliştirdiklerini, projeler yürüttüklerini anlattı.

Bakan Selçuk, 2018-2023 yıllarını kapsayan Kadının Güçlenmesi Stratejisi Belgesi ve Eylem Planı’nda, üçer yıllık dönemlerde güncelledikleri 2014-2023 Ulusal İstihdam Stratejisi’nde ve 2019-2023 dönemini kapsayan 11. Kalkınma Planı’nda kadın istihdamını artırmak için yapacakları çalışmaları detaylandırdıklarını kaydetti. 

Kadın girişimciliğine verdikleri önemi vurgulayan Selçuk, kadın kooperatiflerini güçlendirmek, sürdürülebilirliğini sağlamak ve kurumsal kapasitelerini artırmak anlamında çalışmalar yürüttüklerini söyledi.

 

“20 BİN KADINIMIZ GİRİŞİMCİLİK EĞİTİM PROGRAMINDAN İSTİFADE ETTİ”

İŞKUR aracılığıyla aktif iş gücü programları düzenlediklerini aktaran Selçuk, şöyle devam etti:

“Geçen sene bu programlara 500 bini aşkın insan katıldı. Özellikle bunların altında programlarımız var, iş başı eğitim programlarımız, mesleki eğitim programlarımız, en önemlisi girişimcilik eğitim programımız. Maalesef Girişimcilik Eğitim Programımız çok az tanınıyor fakat geçen sene bu programımıza 42 bin kişi katıldı. Bunların yüzde 47’si kadın. Yani yaklaşık 20 bin kadınımız geçen sene İŞKUR’umuzun düzenlediği girişimcilik eğitim programından istifade etmiş durumda. Yine 2019 yılında totalde 300 bini aşkın kadın, İŞKUR’un düzenlediği kurs ve programlardan yararlandı.”

Selçuk, “İşte Anne” ve “Annemin İşi Benim Geleceğim” gibi projelerle de kadınların iş ve aile yaşamı arasındaki uyumunu artırmayı hedeflediklerini belirtti.

Kadınların finansal okuryazarlığının girişimciliğini ve istihdamını sağlamak için önemli bir unsur olduğuna işaret eden Selçuk, finansal okuryazarlığı geliştirmek için 81 ilde 23 bini aşkın kadına finansal okuryazarlık semineri verdiklerini kaydetti. 

 

“KADININ OLMADIĞI YERDE HER ŞEY YARIM KALIR”

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk, kadın girişimciliğini desteklemek noktasında KOSGEB ve İSTKA’nın da çeşitli girişimcilik destek programlarının mevcut olduğunu bildirdi. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın katılımıyla 25 Kasım Kadına Şiddetle Mücadele Günü’nde bir mercan seferberliği başlattıklarını anımsatan Selçuk, “Mercan seferberliğinin bir adımı tabii ki kadına şiddetle mücadeleydi. Fakat diğer etaplarından en önemlisi karar alma mekanizmalarındaki kadının rolünü artırmak ve kadını güçlendirmekti. Bu programın da mercan seferberliği kapsamında değerli bir program olduğuna inanıyorum.” ifadelerini kullandı.

Nüfusun yarısının kadın olduğunu aktaran Selçuk, sözlerini, “Kadının olmadığı yerde her şey yarım kalır. Kadının elinin, emeğinin, fikrinin, zikrinin en önemlisi kadın yüreğinin her projenin içinde var olması gerektiğine inanıyoruz.” diyerek tamamladı.

 

Hakkında mbahsi

Cevapla

x

Check Also

Fındık işçilerine 100 lira yevmiye

Giresun’da fındık toplama işinde çalışacak işçilerin günlük yevmiyesinin asgari 100 lira olarak belirlendiği bildirildi. Abone ...

İngiltere’de memurlara zam

İngiltere Maliye Bakanı Sunak, hükümetin, kamu çalışanlarının Kovid-19 salgını döneminde ortaya koyduğu katkının farkında olduğunu ...

Son dakika… Gram altın fiyatı rekor kırdı

Güne yükselişle başlayan altının gram fiyatı 406 liranın üzerine çıkarak tüm zamanların rekorunu kırdı. Gram ...

Tuncay Özilhan: ’Sürdürülebilirliğimiz için tarıma odaklanmalıyız’

COVID-19 salgını, insanlığın temel meselelerinden biri olan yeterli beslenme için tarımsal üretimin önemini bir kez ...

İhracatta sanal rotamız Latin Amerika

İstanbul Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği’nin (İHBİR) dijital ihracat sürecinin başlamasıyla birlikte ...

TÜRSAB’ın koronavirüs raporu, dünyadan takdir kazandı

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği’nin “Koronavirüs (Kovid-19) Sonrası Nasıl Bir Dünya Bizi Bekliyor?” başlıklı raporu, dünyanın ...

Rusya petrol üretiminde OPEC hedefine yaklaştı

Rusya’nın petrol üretimi Haziran’da günde 9.32 milyon varile düşerek OPEC hedefine yaklaştı. Abone Ol

O ülkede perakende depremi! 12 bin kişiyi işten çıkaracaklar

Ülkede 23 Mart’tan bu yana devam eden karantinadan kademeli çıkış yönünde atılan adımlara rağmen, perakende ...

Güneydoğu’dan yılın ilk yarısında yaklaşık 4 milyar dolarlık ihracat yapıldı

Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri (GAİB) üyesi firmalarca, yılın ocak-haziran döneminde 3 milyar 981 milyon 850 ...

TAV EASA’nın COVID-19 protokolünü imzaladı

TAV Havalimanları’nın dört ülkede işlettiği dokuz havalimanı Avrupa Havacılık Emniyeti Ajansı (EASA) tarafından oluşturulan “Havacılık ...