Anasayfa / Haberler / Ekonomi Haberleri / Bakan Selçuk: Girişimcilik Eğitim Programı’na 42 bin kişi katıldı

Bakan Selçuk: Girişimcilik Eğitim Programı’na 42 bin kişi katıldı

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk “Girişimcilik Eğitim Programımız çok az tanınıyor fakat geçen sene bu programımıza 42 bin kişi katıldı. Bunların yüzde 47’si kadın. Yani yaklaşık 20 bin kadınımız geçen sene İŞKUR’umuzun düzenlediği girişimcilik eğitim programından istifade etmiş durumda” dedi.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, “Girişimcilik Eğitim Programımız çok az tanınıyor fakat geçen sene bu programımıza 42 bin kişi katıldı. Bunların yüzde 47’si kadın. Yani yaklaşık 20 bin kadınımız geçen sene İŞKUR’umuzun düzenlediği girişimcilik eğitim programından istifade etmiş durumda.” dedi.

Selçuk, Türkiye İş Kadınları Derneği (TİKAD) ve Galatasaray Üniversitesi iş birliği, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına bağlı İstanbul Kalkınma Ajansının (İSTKA) desteğiyle kurulan Girişimci Kadın Merkezi (GİKAMER) Projesi Tanıtım Toplantısı’nda konuştu.

Kadınların, toplumsal hayatın olduğu kadar ailelerin de temel direği ve toplumsal kalkınmanın öznesi olduğunu belirten Selçuk, kadınların sahip olduğu büyük potansiyel ve yetenek ortaya çıkarılabilirse, ailenin güçlü, bireyin mutlu, çalışan ve üreten, müreffeh bir Türkiye olacağına inandıklarını ifade etti.

Kadınları bireysel, ekonomik ve toplumsal olarak daha da güçlendirmeyi hedeflediklerine işaret eden Selçuk, “Bu hedef doğrultusunda da kadınlarımıza daha nitelikli eğitim imkanı sunmak, sosyal güvencelerini sağlamlaştırmak, karar alma mekanizmalarındaki etkinliklerini artırmak için çalışıyoruz. Son 18 yılda da baktığımız zaman artık iftiharla söylüyoruz ki, kadınlarımız karar alma mekanizmalarında daha çok yer alıyorlar.” diye konuştu.

Sadece nicelik olarak değil, nitelik olarak da kadınları daha üstün yeteneklerle fikirlerle ve vizyonla donatmak zorunda olduklarının altını çizen Selçuk, kadınların ekonomiye daha aktif ve üretken bir şekilde yüksek oranlarda katılımını önemsediklerini söyledi.

Selçuk, kadınların iş gücü piyasasına girişlerini kolaylaştırmak, istihdamlarını ve en önemlisi de kadın girişimci sayısını artırmak için politikalar geliştirdiklerini, projeler yürüttüklerini anlattı.

Bakan Selçuk, 2018-2023 yıllarını kapsayan Kadının Güçlenmesi Stratejisi Belgesi ve Eylem Planı’nda, üçer yıllık dönemlerde güncelledikleri 2014-2023 Ulusal İstihdam Stratejisi’nde ve 2019-2023 dönemini kapsayan 11. Kalkınma Planı’nda kadın istihdamını artırmak için yapacakları çalışmaları detaylandırdıklarını kaydetti. 

Kadın girişimciliğine verdikleri önemi vurgulayan Selçuk, kadın kooperatiflerini güçlendirmek, sürdürülebilirliğini sağlamak ve kurumsal kapasitelerini artırmak anlamında çalışmalar yürüttüklerini söyledi.

 

“20 BİN KADINIMIZ GİRİŞİMCİLİK EĞİTİM PROGRAMINDAN İSTİFADE ETTİ”

İŞKUR aracılığıyla aktif iş gücü programları düzenlediklerini aktaran Selçuk, şöyle devam etti:

“Geçen sene bu programlara 500 bini aşkın insan katıldı. Özellikle bunların altında programlarımız var, iş başı eğitim programlarımız, mesleki eğitim programlarımız, en önemlisi girişimcilik eğitim programımız. Maalesef Girişimcilik Eğitim Programımız çok az tanınıyor fakat geçen sene bu programımıza 42 bin kişi katıldı. Bunların yüzde 47’si kadın. Yani yaklaşık 20 bin kadınımız geçen sene İŞKUR’umuzun düzenlediği girişimcilik eğitim programından istifade etmiş durumda. Yine 2019 yılında totalde 300 bini aşkın kadın, İŞKUR’un düzenlediği kurs ve programlardan yararlandı.”

Selçuk, “İşte Anne” ve “Annemin İşi Benim Geleceğim” gibi projelerle de kadınların iş ve aile yaşamı arasındaki uyumunu artırmayı hedeflediklerini belirtti.

Kadınların finansal okuryazarlığının girişimciliğini ve istihdamını sağlamak için önemli bir unsur olduğuna işaret eden Selçuk, finansal okuryazarlığı geliştirmek için 81 ilde 23 bini aşkın kadına finansal okuryazarlık semineri verdiklerini kaydetti. 

 

“KADININ OLMADIĞI YERDE HER ŞEY YARIM KALIR”

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk, kadın girişimciliğini desteklemek noktasında KOSGEB ve İSTKA’nın da çeşitli girişimcilik destek programlarının mevcut olduğunu bildirdi. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın katılımıyla 25 Kasım Kadına Şiddetle Mücadele Günü’nde bir mercan seferberliği başlattıklarını anımsatan Selçuk, “Mercan seferberliğinin bir adımı tabii ki kadına şiddetle mücadeleydi. Fakat diğer etaplarından en önemlisi karar alma mekanizmalarındaki kadının rolünü artırmak ve kadını güçlendirmekti. Bu programın da mercan seferberliği kapsamında değerli bir program olduğuna inanıyorum.” ifadelerini kullandı.

Nüfusun yarısının kadın olduğunu aktaran Selçuk, sözlerini, “Kadının olmadığı yerde her şey yarım kalır. Kadının elinin, emeğinin, fikrinin, zikrinin en önemlisi kadın yüreğinin her projenin içinde var olması gerektiğine inanıyoruz.” diyerek tamamladı.

 

Hakkında mbahsi

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Son dakika… Petrol fiyatları toparlanıyor

OPEC üyelerinin arz kısıntısı konusunda anlaşamaması ve Suudi Arabistan’ın petrol üretimini artırma yönünde karar alması ...

Son dakika… Altın fiyatlarında son durum

Dünya çapında etkisini artıran coronavirüs nedeniyle güvenli liman altına olan talep artıyor. Dünya çapında etkisini ...

Çin’e gidenlerin sayısı arttı

Çin’de ivme kaybeden koronavirüs vaka sayısı yurt dışından gelenlerle tekrar hız kazandı. Çin’de ivme kaybeden ...

Türkiye’de turizm hareketliliği! Uzak Doğu turlarını iptal eden orayı tercih ediyor…

ÇİN’de ortaya çıkan ve binlerce insanın hayatını kaybetmesine neden olan koronovirüs nedeniyle kruvaziyer şirketler, Uzak ...

Borsa İstanbul yükselişle açıldı

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, açılışta yüzde 2,25 artarak 108.379,28 puana yükseldi. Açılışta BIST 100 ...

Gram altın 320 lira seviyesinde

Altının gram fiyatı, haftaya yükselişle başlamasının ardından 320,3 liradan alıcı buluyor. Cuma günü dolar kurundaki ...

Asya borsaları güçlü yükseldi

Asya borsaları, ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell’ın piyasaları destekleyici açıklamasının ardından haftaya alıcılı ...

Türkiye’nin elektrik tüketimi şubatta yüzde 6,99 arttı

Geçen ay günlük bazda en yüksek elektrik tüketimi 907 milyon 224 bin kilovatsaatle 12 Şubat’ta, ...

BDDK’dan satışları 500 milyon TL’yi aşan şirketlere “derecelendirme” zorunluluğu

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK), kredi kullanmak isteyen ve cirosu 500 milyon TL’yi aşan ...

İstanbul iş dünyasından “Bayrağımız altında kenetlendik” mesajı

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, Türkiye’nin tüm kesimlerini temsil eden mesleki ve sivil ...