Anasayfa / Haberler / Ekonomi Haberleri / Coronavirüse karşı 25 milyar euro

Coronavirüse karşı 25 milyar euro

Kovid-19’un meydana getirdiği ekonomik krizle mücadele etmek için 25 milyar avroluk AB yatırım fonu kurulacak. Yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle İspanya’da Kral 6. Felipe’nin bazı resmi programları iptal edildi.

Kovid-19’un meydana getirdiği ekonomik krizle mücadele etmek için 25 milyar avroluk AB yatırım fonu kurulacak. Yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle İspanya’da Kral 6. Felipe’nin bazı resmi programları iptal edildi.

Avrupa genelinde yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) tüm üye ülkelerde tespit edilmesinin ardından liderler, Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel’in çağrısı üzerine video konferansla toplantı düzenleyerek mücadele adımlarını ele aldı.

Michel, toplantı sonrasında AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ile yaptığı açıklamada, üye ülkelerin “birlikte ve hızlı bir şekilde hareket etmenin” önemine vurgu yaptığını kaydetti.

AB Komisyonunun koordinasyonunda “ortak bir tutum” takınılması gerektiğine işaret eden Michel, ilgili bakanların günlük düzeyde irtibat kuracağını açıkladı.

Michel, toplantı kapsamında 4 ana önceliğin belirlendiğini belirtti. Bunların “virüsün yayılmasını engellemek”, “tıbbi teçhizat tedarik etmek”, “araştırmayı teşvik etmek” ve “sosyoekonomik sorunlarla mücadele etmek” olduğunu kaydeden Michel, atılan adımların orantılı olması gerektiğini ifade etti.

AB Komisyonu’nun ekonomik gelişmeleri yakından takip edeceğinin ve gerekli girişimlerde bulunacağının altını çizen Michel, Kovid-19’la mücadelenin 26-27 Mart’ta düzenlenecek AB Liderler Zirvesi’nde ele alınacağını duyurdu.

AB’DEN 25 MİLYAR AVROLUK YATIRIM FONU

Öte yandan, AB Komisyonu Başkanı von der Leyen, Kovid-19’un meydana getirdiği ekonomik krizle mücadele etmek için 25 milyar avroluk AB yatırım fonu kuracaklarını açıkladı.

Von der Leyen, yatırım fonunu başlatmak için Konsey ve Parlamentonun 7,5 milyar avro yatırım likiditesine onay vermeleri için teklif sunacağını söyledi.

İSPANYA’DA KRAL 6. FELİPE’NİN RESMİ PROGRAMLARI İPTAL EDİLDİ

Öte yandan Avrupa’da İtalya’dan sonra koronavirüsün en fazla etkilediği ülkeler arasında yer alan İspanya’da Kral 6. Felipe’nin bazı resmi programları koronavirüsten dolayı iptal edildi.

Ayrıca Kovid-19’un en fazla görüldüğü başkent Madrid’de sosyal merkezler, kütüphaneler ve tiyatrolar kapatıldı. 1700’den fazla yeni tip koronavirüs vakasının görüldüğü ülkede şu ana dek 35 kişi hayatını kaybetti.

Hakkında mbahsi

Cevapla

x

Check Also

TAV EASA’nın COVID-19 protokolünü imzaladı

TAV Havalimanları’nın dört ülkede işlettiği dokuz havalimanı Avrupa Havacılık Emniyeti Ajansı (EASA) tarafından oluşturulan “Havacılık ...

Bankaların kredi hacmi arttı

Bankacılık sektörünün kredi hacmi, geçen hafta 26 milyar 280 milyon lira artarak 3 trilyon 247 ...

Eskişehir’den haziran ayında 69,5 milyon dolarlık ihracat yapıldı

Eskişehir Sanayi Odası (ESO) Başkanı Celalettin Kesikbaş, geçen ay ilin ihracatının mayısa göre artış gösterdiğini ...

İçme suyuna koruma planı

İçme ve kullanma suyu havzalarının korunmasına yönelik mevzuatta düzenlemeye gidildi. İçme ve kullanma suyu havzalarının ...

11 bin sosyal yardımlı 2019’da işe girdi

Türkiye’de sık sık tartışma konusu olan sosyal yardım alanların istihdama katılması çalışmalarında, 2019 yılı rakamları ...

Petrol savaşında geri adım yok

Dünyada yaşanan koronavirüs salgınının küresel petrol talebini düşürmesinin ardından petrol üretimini azaltma konusunda anlaşmazlığa düşen ...

İstanbul’dan iki ayda 107 bin 338 uçuş

Ocak ve şubat ayında toplam 15 milyon 411 bin 530 kişinin uçtuğu İstanbul’daki havalimanları, geçen ...

Coronavirüs havayolu şirketlerine kapasite azaltırdı

Delta Havayolları uluslararası uçuşlarda yüzde 20-25 aralığında, Amerikan Havayolları ise yüzde 10 oranında kapasite azaltmaya ...

Son dakika… Petrol fiyatları toparlanıyor

OPEC üyelerinin arz kısıntısı konusunda anlaşamaması ve Suudi Arabistan’ın petrol üretimini artırma yönünde karar alması ...

Son dakika… Altın fiyatlarında son durum

Dünya çapında etkisini artıran coronavirüs nedeniyle güvenli liman altına olan talep artıyor. Dünya çapında etkisini ...