Anasayfa / Haberler / Ekonomi Haberleri / ÖTV sıfırlaması en çok onlara yaradı

ÖTV sıfırlaması en çok onlara yaradı

Bakanlar Kurulu kararı ile beyaz eşya ve küçük ev aletlerinden alınan Özel Tüketim Vergisinin (ÖTV) sıfırlanması sonrası aradan geçen bir aylık sürede satışlar yüzde 20 arttı.

Züccaciyeciler Derneği (ZÜCDER) Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Ertuğrul Erdoğan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yılda 2,5 milyar dolar cari fazla vererek ülke ekonomisine önemli ölçüde katkı sağlayan züccaciye, ev ve mutfak eşyaları sektörünün yüksek KDV oranları ve ÖTV uygulamaları gibi özel durumlardan etkilendiğini söyledi.

Erdoğan, hayatın her alanında zorunlu ihtiyaç haline gelen küçük elektrikli ev aletlerinin “lüks” eşya sınıfından sayılarak ÖTV kapsamına alınmasının sektörü etkilediğini kaydederek, bu eşyalarda yüzde 18 olan KDV’ye eklenen yüzde 6,7 oranındaki ÖTV’nin tüketicileri mağdur ettiğini anlattı.

ÖTV’nin elektrik süpürgeleri, öğütücüler, karıştırıcılar, meyve ve sebze presleri, et-kıyma makineleri, su ısıtıcılar, saç kurutma makineleri, ütüler, mikro dalga fırınlar ve benzeri elektrikli ev aletlerinde sıfırlandığını anımsatan Erdoğan, geçen bir aylık sürede bu kararın üreticiden tüketiciye herkesi sevindirdiğini gördüklerini aktardı.

Erdoğan, ÖTV’nin 30 Nisan’a kadar sıfırlandığını hatırlatarak, bu sürenin yeterli olmadığını, üretimin teşvik edilmesi, ihracatın ve istihdamın artırılması ve iç pazarın canlandırılması adına bu kararın kalıcı olmasını istediklerini vurguladı.

“EN ÇOK SATIŞ NİSAN AYINDA OLACAKTIR”

Erdoğan, şubat ayıyla birlikte evlenecek çiftler arasında düğün hazırlıklarının da başladığını kaydederek, bu anlamda mobilya, beyaz eşya, mutfaktaki elektrikli küçük ev aletleri, züccaciye ürünleri gibi “çeyiz seti” adı altında tabir edilen bir evin olmazsa olmazı ürünlerdeki satışların en çok şubat-haziran döneminde gerçekleştiğini söyledi.

ÖTV’nin sıfırlanmasının sektörü heyecanlandırdığını ve beklentiye soktuğunu dile getiren Erdoğan, şöyle devam etti:

“Şubat ayında ÖTV’nin sıfırlanmasının etkisi oldu. İlk bir ayda mağazalarda ciddi bir sirkülasyon başladı. Bir de firmaların ÖTV’nin kalkması doğrultusunda özel kampanyalar oluşturması bu ürünleri alacak insanları teşvik etti. ÖTV’nin sıfırlanmasının satışlara ne kadar yansıması olacağını üç ay sonunda daha net göreceğiz. Çünkü bazı kimseler, ‘Nasıl olsa daha vakit var’ diyerek hemen şubat ayında harekete geçmedi. Üç aylık süreçte satışlar geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 15 civarında artar.

Düğün sezonu olduğu için en çok nisan ayında hareketlenecektir ve taşınmalar da en çok yaz aylarında oluyor. Bu yüzden sektörümüzde satışlar en çok nisan ayı sonrasında ve yazın oluyor. ÖTV’nin sıfırlanması kalıcı olursa, satışlardaki artışı daha iyi hissedeceğiz.”

“EN ÇOK ÇAY, KAHVE VE TOST MAKİNESİ SATIŞLARINDA ARTIŞ YAŞANDI”

Erdoğan, bire bir satışlarda özellikle en çok artışın, çay, kahve ve tost makinelerinde, el blender setlerinde yaşandığını ifade etti.

Her ürün grubunda artış yaşandığını dile getiren Erdoğan, firmaların satışlarını daha fazla artırmak için özel kampanyalar düzenlediğinden bahsetti.

Erdoğan, günlük ihtiyaç malzemelesi olarak kullanılan porselen, seramik, cam, plastik, metal, ahşap gibi züccaciye ürünlerindeki KDV oranının da yüzde 18’den 8’e düşürülmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

“SATIŞLAR YÜZDE 20 ARTTI”

n11.com Satış Direktörü Örpen Koçak, ÖTV’nin sıfırlanmasıyla n11.com platformunda farklı kategori ve sektörlerde yer alan ilgili ürün satışlarında kuvvetli artış gözlemlediklerini kaydetti.

Koçak, “Kararın ardından geçen bir aylık süre zarfında satışlarımızda ortalama yüzde 20 artış yaşandı. Kullanıcı nezdinde alım kararının önümüzdeki dönemde de artarak devam etmesini bekliyoruz.” dedi.

İnternetten özellikle “elektrikli süpürge” kategorisindeki satışlarda ciddi artış yaşandığını dile getiren Koçak, ÖTV’ni sıfırlandığı bütün ürünlerde artış yaşandığını aktardı.

Koçak, ÖTV’nin sıfırlanmasının yanı sıra mobilyada KDV oranının yüzde 8’e çekildiğini hatırlatarak, sözlerini şöyle tamamladı:

“Piyasaya moral geldi. Mayıs ortasında başlayan düğün sezonu sebebiyle çeyizlerini hazırlama telaşında olan gençlerin yanı sıra eşyalarını yenilemek istediği halde alımını erteleyen aileler için de büyük bir müjde oldu. Önümüzdeki dönemde özellikle düğün sezonunda yüzde 30’lara varan bir büyüme öngörüyoruz.”

Hakkında mbahsi

Cevapla

x

Check Also

Fındık işçilerine 100 lira yevmiye

Giresun’da fındık toplama işinde çalışacak işçilerin günlük yevmiyesinin asgari 100 lira olarak belirlendiği bildirildi. Abone ...

İngiltere’de memurlara zam

İngiltere Maliye Bakanı Sunak, hükümetin, kamu çalışanlarının Kovid-19 salgını döneminde ortaya koyduğu katkının farkında olduğunu ...

Son dakika… Gram altın fiyatı rekor kırdı

Güne yükselişle başlayan altının gram fiyatı 406 liranın üzerine çıkarak tüm zamanların rekorunu kırdı. Gram ...

Tuncay Özilhan: ’Sürdürülebilirliğimiz için tarıma odaklanmalıyız’

COVID-19 salgını, insanlığın temel meselelerinden biri olan yeterli beslenme için tarımsal üretimin önemini bir kez ...

İhracatta sanal rotamız Latin Amerika

İstanbul Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği’nin (İHBİR) dijital ihracat sürecinin başlamasıyla birlikte ...

TÜRSAB’ın koronavirüs raporu, dünyadan takdir kazandı

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği’nin “Koronavirüs (Kovid-19) Sonrası Nasıl Bir Dünya Bizi Bekliyor?” başlıklı raporu, dünyanın ...

Rusya petrol üretiminde OPEC hedefine yaklaştı

Rusya’nın petrol üretimi Haziran’da günde 9.32 milyon varile düşerek OPEC hedefine yaklaştı. Abone Ol

O ülkede perakende depremi! 12 bin kişiyi işten çıkaracaklar

Ülkede 23 Mart’tan bu yana devam eden karantinadan kademeli çıkış yönünde atılan adımlara rağmen, perakende ...

Güneydoğu’dan yılın ilk yarısında yaklaşık 4 milyar dolarlık ihracat yapıldı

Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri (GAİB) üyesi firmalarca, yılın ocak-haziran döneminde 3 milyar 981 milyon 850 ...

TAV EASA’nın COVID-19 protokolünü imzaladı

TAV Havalimanları’nın dört ülkede işlettiği dokuz havalimanı Avrupa Havacılık Emniyeti Ajansı (EASA) tarafından oluşturulan “Havacılık ...