Anasayfa / Haberler / Ekonomi Haberleri / Tarım ve balıkçılığa 110 milyar liralık destek

Tarım ve balıkçılığa 110 milyar liralık destek

Türk bankacılık sektörü, 2019’da tarım ve balıkçılık alanında faaliyet gösteren şirketlere kredi desteğini bir önceki yıla göre 7 milyar 177 milyon lira artırdı. Böylece tarım ve balıkçılık sektörünün toplam kredi stoku 111 milyar 753 milyon liraya yükseldi.

Bankacılık sektörü, özellikle “tarım bankacılığı” konsepti ile çiftçilere özel kampanyalar ve kredi imkanları sunarken, tarım sektörünün ihtiyaçlarını ve sezonluk nakit akışını göz önünde bulundurarak farklı ürünlerle çiftçinin yanında yer alıyor.

Bankalar, üreticilerin mazot, gübre, zirai ilaç, tohum, yem ve ekipman ihtiyaçlarını karşılayabilmek adında ön ödemesiz, hasatta ödeme ya da esnek ödeme gibi kredi imkanlarının yanı sıra anlaşmalı üye iş yerlerinden alımlar için özel kredi kartları da sunuyor.

Öte yandan bankalar, denizlerde, iç sularda ve havuzlarda su ürünleri yetiştiriciliği ile su ürünleri avcılığı faaliyetleriyle uğraşan işletmelerin söz konusu faaliyetlerine yönelik ihtiyaçları için de kredi sağlıyor.

KREDİ STOKU 7,2 MİLYAR LİRA ARTTI

AA muhabirinin Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verilerinden derlediği bilgilere göre, bankacılık sektörünün tarım ve balıkçılık alanında faaliyet gösteren firmalara açtığı kredilerin stoku 2019’da bir önceki yıla kıyasla yüzde 6,9 artarak 111 milyar 753 milyon liraya ulaştı.
2018 sonunda 104 milyar 576 milyon lira düzeyinde olan kredi stoku, bir yıllık dönemde 7 milyar 177 milyon lira artış gösterdi.

ANKARA, İZMİR VE KONYA İLK ÜÇTE

Tarım ve balıkçılık sektörüne kullandırılan kredilerde Ankara 2018’de olduğu gibi 2019’da da liderliğini sürdürdü. Ankara’nın ağırlıklı kısmını tarım kredileri oluşturan stoku bir yıllık dönemde yüzde 6,7 artışla 9 milyar 593 milyon liraya ulaştı. Ankara’yı, yüzde 6’lık pay ve 6 milyar 715 milyon liralık kredi stoku ile İzmir, yüzde 4,8’lik pay ve 5 milyar 382 milyon liralık kredi stoku ile Konya takip etti. Söz konusu üç il, 2018 yılında da ilk üç sırayı paylaşmıştı.

2018’de altıncı sırada bulunan Antalya, geçen yıl 2 basamak yükselişle dördüncülüğe çıktı. Antalya, yüzde 4,4’lük pay ve 4 milyar 869 milyon liralık kredi stokuna sahip olurken, beşinci sırada yüzde 4,3’lük pay ve 4 milyar 859 milyon liralık stokla İstanbul yer aldı.

KREDİ STOK DEĞİŞİMİ

Tarım ve balıkçılık alanında kullandırılan krediler göz önüne alındığında, bir yılda kredi stokunun en fazla arttığı il 604,3 milyon lirayla Ankara oldu. Ankara’yı, 475,4 milyon lirayla Antalya, 416,3 milyon lirayla İzmir, 375,2 milyon lirayla Şanlıurfa ve 270,6 milyon lirayla Konya izledi.

Son bir yıllık dönemde 5 ilde kredi stoku gerilerken, 76 ilde kredi stoku artış gösterdi. Kırklareli, kredi stokunun en fazla düştüğü il olarak kayıtlara geçti. İldeki kredi stoku, bir yılda 90,7 milyon lira düştü. Bu ili, 19,3 milyon lirayla İstanbul, 7,4 milyon lirayla Gaziantep, 4,1 milyon lirayla Zonguldak ve 2,7 milyon lirayla Kilis takip etti.

Tarım ve balıkçılık kredi bakiyesinin en az olduğu iller 95,9 milyon lirayla Bartın, 117,8 milyon lirayla Karabük, 142,6 milyon lirayla Şırnak, 162 milyon lirayla Hakkari ve 166 milyon lirayla Zonguldak olarak sıralandı.

Hakkında mbahsi

Cevapla

x

Check Also

Fındık işçilerine 100 lira yevmiye

Giresun’da fındık toplama işinde çalışacak işçilerin günlük yevmiyesinin asgari 100 lira olarak belirlendiği bildirildi. Abone ...

İngiltere’de memurlara zam

İngiltere Maliye Bakanı Sunak, hükümetin, kamu çalışanlarının Kovid-19 salgını döneminde ortaya koyduğu katkının farkında olduğunu ...

Son dakika… Gram altın fiyatı rekor kırdı

Güne yükselişle başlayan altının gram fiyatı 406 liranın üzerine çıkarak tüm zamanların rekorunu kırdı. Gram ...

Tuncay Özilhan: ’Sürdürülebilirliğimiz için tarıma odaklanmalıyız’

COVID-19 salgını, insanlığın temel meselelerinden biri olan yeterli beslenme için tarımsal üretimin önemini bir kez ...

İhracatta sanal rotamız Latin Amerika

İstanbul Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği’nin (İHBİR) dijital ihracat sürecinin başlamasıyla birlikte ...

TÜRSAB’ın koronavirüs raporu, dünyadan takdir kazandı

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği’nin “Koronavirüs (Kovid-19) Sonrası Nasıl Bir Dünya Bizi Bekliyor?” başlıklı raporu, dünyanın ...

Rusya petrol üretiminde OPEC hedefine yaklaştı

Rusya’nın petrol üretimi Haziran’da günde 9.32 milyon varile düşerek OPEC hedefine yaklaştı. Abone Ol

O ülkede perakende depremi! 12 bin kişiyi işten çıkaracaklar

Ülkede 23 Mart’tan bu yana devam eden karantinadan kademeli çıkış yönünde atılan adımlara rağmen, perakende ...

Güneydoğu’dan yılın ilk yarısında yaklaşık 4 milyar dolarlık ihracat yapıldı

Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri (GAİB) üyesi firmalarca, yılın ocak-haziran döneminde 3 milyar 981 milyon 850 ...

TAV EASA’nın COVID-19 protokolünü imzaladı

TAV Havalimanları’nın dört ülkede işlettiği dokuz havalimanı Avrupa Havacılık Emniyeti Ajansı (EASA) tarafından oluşturulan “Havacılık ...