Anasayfa / Haberler / Türkiye'den Haberler / AP’deki FETÖ etkinliği iptal edildi

AP’deki FETÖ etkinliği iptal edildi

Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) Avrupa Parlamentosunda (AP) bir siyasi grubun adını kullanarak düzenlemek istediği etkinlik, Türkiye’nin girişimlerinin ardından iptal edildi.

FETÖ, AP’de Yeşiller Grubunun adını kullanarak kendilerini aklamaya  dönük bir etkinlik düzenlemeye çalıştı. Konuşmacılarının elebaşı Fetullah  Gülen’in sözcüsü Alp Aslandoğan ile İngiltere’de faaliyet gösteren Dialogue  Derneği Başkanı Özcan Keleş olduğu etkinliğin davet mektubunda, “Gülen Hareketi,  darbe girişiminde bulundu mu, devlet kurumlarına sızdı mı, geçmişte gazetecilerin  tutuklanmasında rol oynadı mı?” sorularına yanıt aranacağı belirtildi.

Ancak örgüt, 8 Mart’ta yapmayı planladığı etkinliği düzenlemekte  başarısız oldu. “Gülen Hareketi Hakkında Yeşiller Etkinliği” adı altında sunulan  toplantı, Türkiye’nin, AP Başkanlığı ve Genel Sekreterliği ile Yeşiller Grubu  nezdinde yaptığı girişimler ve FETÖ’ye ilişkin bilgilendirmeden sonra iptal  edildi. Örgüt, iptalin ardından yaptığı girişimlerde de bir sonuç elde edemedi.

AA muhabirinin sorusu üzerine Yeşiller Grubundan yapılan açıklamada,  böyle bir etkinlik planlamadıkları, FETÖ’nün toplantısına sponsor olmadıkları  belirtildi. Ayrıca bir grup yetkilisi de onayları olmadan isimlerinin FETÖ  tarafından “sinsice” kullanılmasından rahatsızlık duyduğunu dile getirdi.
 
Örgüt, AP’de büyük ölçüde yalnız kaldı
 
17-25 Aralık süreci sonrası AB kurumlarında etkisini yitirmeye  başlayan FETÖ, kanlı darbe girişimin ardından büyük ölçüde “yalnız” kaldı. Daha  önce AP’deki büyük siyasi grupların desteğiyle etkinlik düzenleyebilen örgüt  üyeleri, şimdi aşırıcı birkaç AP üyesi dışında muhatap bulamıyor. Ayrıca AB  Komisyonu yetkililerinin de bazı üst düzey FETÖ üyelerinin ısrarlı randevu  taleplerine olumlu yanıt vermediği belirtiliyor.

AP Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Elmar Brok, darbe girişiminin  ardından Türkiye’yi ziyaretinde FETÖ’yle ilgili bazı görüşlerinin değiştiğine  dikkati çekerek, “10 yıllardır bir tür gizli ittifak geliştiren bir grup bu. Bu  yolla devletin içine girdi, ordu ve bakanlıklarda bunlarla ilgili durumlar söz  konusu.” demiş, AB ülkelerini, “Bu konuda gözlerimizin açık olması gerekiyor.”  ifadesini kullanmıştı.
 
“Devlete sızan takipçiler, kainat imamının emirlerini uyguluyor”  
 
AB’nin istihbarat biriminin (INTCEN) iki ay önce İngiliz basınına  sızan raporunda da FETÖ’nün, kullandığı “görünürdeki diyalog diline” karşın  aslında “aşırı derecede Musevi ve Hristiyan karşıtı” olduğu belirtilmişti.
Raporda ayrıca Gülen’in Avrupa, Kuzey ve Güney Amerika, Asya ve  Afrika’daki 100’e yakın ülkeye yayılan bir yapı içinde “kainat imamı” olarak  kabul edildiği kaydedilmiş, emirlerinin özel imamlar vasıtasıyla “devlete sızan  üyelerince” uygulandığı vurgulanmıştı. Örgüt içindeki “en iyi öğrencilere devlet  kontrolünden uzak Işık Evlerinde özel teknik dersleri” verildiği ifade edilmişti.

Hakkında mbahsi

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Bakan Soylu: Bunlar, Türkiye’ye karşı kurulan büyük ittifakın piyonlarıdır

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Millet İttifakı’nı eleştirerek, “Bunlar ittifak değil, bunlar Türkiye’ye karşı kurulan büyük ...

Kırklareli’nde kar yağışı etkisini arttırdı. Araçlar mahsur kaldı, AK Partili başkan da yaralandı

Balkanlar’dan gelen soğuk havanın etkisine giren Kırklareli’nde kar yağışı etkisini arttırdı. Kar kalınlığı, Bulgaristan’a ulaşımın ...

İhbar harekete geçirdi… Yolcu otobüsünü durduran polis didik didik aradı

İstanbul’da sabaha karşı bir yolcu otobüsünde yüklü miktarda uyuşturucu olduğu ihbarını alan polis ekipleri harekete ...

Yeni askerlik sistemiyle ilgili son detaylar! Bedelli askerlik kalıcı olacak mı? İşte merak edilen o formül

CNN Türk Ankara Temsilcisi Dicle Canova Parametre programında yaptığı açıklamada yeni askerlik sistemiyle ilgili Ankara ...

26 yıllık kâbusu sona erdi

Konya’da, doğduğu yıl vücuduna batan 15 santimetre uzunluğunda iğneyle 26 yıl yaşayan kadın, ameliyatla sağlığına ...

Öz kızına tecavüzden doğan bebekleri öldüren baba ile annenin cezası belli oldu!

ANTALYA’da, zihinsel engelli kızı H.E.’ye (24) 6 yıl boyunca tecavüz ettiği iddiasıyla yargılandığı davada 30 ...

Okuldaki cıva kâbusu devam ediyor… AFAD görevlileri her yerden topladı

Adıyaman’da önceki gün bir öğrenci tarafından okula getirilen cıva nedeniyle 36 öğrenci hastanelik olurken, AFAD ...

Hakkari’de araziden cephanelik çıktı

Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde jandarmanın yaptığı arazi aramalarında 396 av tüfeği ele geçirildi. Hakkari Valiliği’nden yapılan ...

Gece kulübü önünde dehşet!

Samsun’un Atakum ilçesinde, gece kulübü önünde çıkan kavgada ismi öğrenilemeyen kadını dövmeye başladı. Daha sonra ...

CHP İzmit Başkan Adayı Hürriyet, TBMM Başkanlık Divanı divan katip üyeliğinden istifa etti

CHP Kocaeli Milletvekili ve İzmit Belediye Başkan Adayı Fatma Kaplan Hürriyet, Türkiye Büyük Millet Meclisi ...