Anasayfa / Haberler / Türkiye'den Haberler / AP’deki FETÖ etkinliği iptal edildi

AP’deki FETÖ etkinliği iptal edildi

Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) Avrupa Parlamentosunda (AP) bir siyasi grubun adını kullanarak düzenlemek istediği etkinlik, Türkiye’nin girişimlerinin ardından iptal edildi.

FETÖ, AP’de Yeşiller Grubunun adını kullanarak kendilerini aklamaya  dönük bir etkinlik düzenlemeye çalıştı. Konuşmacılarının elebaşı Fetullah  Gülen’in sözcüsü Alp Aslandoğan ile İngiltere’de faaliyet gösteren Dialogue  Derneği Başkanı Özcan Keleş olduğu etkinliğin davet mektubunda, “Gülen Hareketi,  darbe girişiminde bulundu mu, devlet kurumlarına sızdı mı, geçmişte gazetecilerin  tutuklanmasında rol oynadı mı?” sorularına yanıt aranacağı belirtildi.

Ancak örgüt, 8 Mart’ta yapmayı planladığı etkinliği düzenlemekte  başarısız oldu. “Gülen Hareketi Hakkında Yeşiller Etkinliği” adı altında sunulan  toplantı, Türkiye’nin, AP Başkanlığı ve Genel Sekreterliği ile Yeşiller Grubu  nezdinde yaptığı girişimler ve FETÖ’ye ilişkin bilgilendirmeden sonra iptal  edildi. Örgüt, iptalin ardından yaptığı girişimlerde de bir sonuç elde edemedi.

AA muhabirinin sorusu üzerine Yeşiller Grubundan yapılan açıklamada,  böyle bir etkinlik planlamadıkları, FETÖ’nün toplantısına sponsor olmadıkları  belirtildi. Ayrıca bir grup yetkilisi de onayları olmadan isimlerinin FETÖ  tarafından “sinsice” kullanılmasından rahatsızlık duyduğunu dile getirdi.
 
Örgüt, AP’de büyük ölçüde yalnız kaldı
 
17-25 Aralık süreci sonrası AB kurumlarında etkisini yitirmeye  başlayan FETÖ, kanlı darbe girişimin ardından büyük ölçüde “yalnız” kaldı. Daha  önce AP’deki büyük siyasi grupların desteğiyle etkinlik düzenleyebilen örgüt  üyeleri, şimdi aşırıcı birkaç AP üyesi dışında muhatap bulamıyor. Ayrıca AB  Komisyonu yetkililerinin de bazı üst düzey FETÖ üyelerinin ısrarlı randevu  taleplerine olumlu yanıt vermediği belirtiliyor.

AP Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Elmar Brok, darbe girişiminin  ardından Türkiye’yi ziyaretinde FETÖ’yle ilgili bazı görüşlerinin değiştiğine  dikkati çekerek, “10 yıllardır bir tür gizli ittifak geliştiren bir grup bu. Bu  yolla devletin içine girdi, ordu ve bakanlıklarda bunlarla ilgili durumlar söz  konusu.” demiş, AB ülkelerini, “Bu konuda gözlerimizin açık olması gerekiyor.”  ifadesini kullanmıştı.
 
“Devlete sızan takipçiler, kainat imamının emirlerini uyguluyor”  
 
AB’nin istihbarat biriminin (INTCEN) iki ay önce İngiliz basınına  sızan raporunda da FETÖ’nün, kullandığı “görünürdeki diyalog diline” karşın  aslında “aşırı derecede Musevi ve Hristiyan karşıtı” olduğu belirtilmişti.
Raporda ayrıca Gülen’in Avrupa, Kuzey ve Güney Amerika, Asya ve  Afrika’daki 100’e yakın ülkeye yayılan bir yapı içinde “kainat imamı” olarak  kabul edildiği kaydedilmiş, emirlerinin özel imamlar vasıtasıyla “devlete sızan  üyelerince” uygulandığı vurgulanmıştı. Örgüt içindeki “en iyi öğrencilere devlet  kontrolünden uzak Işık Evlerinde özel teknik dersleri” verildiği ifade edilmişti.

Hakkında mbahsi

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Yerli drone silahı Avrupa yolunda

Türkiye'nin ilk elektromanyetik drone silahını üreten Harp Arge, uluslararası pazar için yeni bir model geliştirdi.

Samsun’da FETÖ/PDY operasyonu: 4 gözaltı

Samsun'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik operasyonda 4 şüpheli gözaltına alındı.

İstanbul’da telefon dolandırıcılığı operasyonu

İstanbul'da kendilerini cumhuriyet savcısı olarak tanıtıp "isminiz FETÖ dosyasında geçiyor" diye aradıkları kişileri dolandırdığı iddia edilen 5 kişi tutuklandı.

Trabzon’da iki otomobil çarpıştı: 6 yaralı

Trabzon'da iki otomobilin çarpışması sonucu 6 kişi yaralandı.

Aydın’da 10 kaçak göçmen yakalandı

Aydın'ın Didim ilçesinde yasa dışı yollardan yurt dışına gitmek isteyen yabancı uyruklu 10 kaçak göçmen yakalandı.

Aksaray’da trafik kazası: 2 ölü, 4 yaralı

Aksaray'da, iki otomobilin çarpıştığı trafik kazasında 2 kişi öldü, 4 kişi yaralandı.

İstanbulkartlılara İSPARK kolaylığı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), kentte İSPARK'ın işlettiği tüm otoparklarda, İstanbulkart ile ödeme yapılabilmesi yönünde uygulama başlattı.

Amasya’da trüf mantarı tespit edildi

Amasya'nın Gümüşhacıköy ve Hamamözü ilçelerinde "siyah elmas" olarak nitelendirilen trüf mantarı bulundu.

Osmaniye’de iki motosiklet çarpıştı: 4 yaralı

Osmaniye'nin Sumbas ilçesinde iki motosikletin çarpışması sonucu 4 kişi yaralandı.

Şemdinli’de “ByLock” kullanıcısı şüpheliye gözaltı

Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY) şifreli haberleşme programı "ByLock" kullandığı belirlenen kişi gözaltına alındı.