Anasayfa / Haberler / Türkiye'den Haberler / Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ‘rahle’ gönderdi

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ‘rahle’ gönderdi

Serdivan Fikir Sanat Akademisi Hüsn-i Hat öğrencilerinden Emekli Makine Mühendisi Mehmet Şaban Can, Sakarya’da bulunan Bilal Erdoğan’a, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a iletmesi ricasıyla rahle hediye etti.

Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) Sakarya İl Temsilciliği hizmet binası açılışını yapan TÜGVA Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Bilal Erdoğan’nın yanına gelen 71 yaşındaki Mehmet Şaban Can, üzerinde insan iskeletini andıran figürün bulunduğu, yaklaşık 1 metre uzunluğunda ceviz ağacından yapılma ve Allah’ın 99 ismini yazdığı rahleyi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a iletmesi için teslim etti.

Can, burada yaptığı konuşmada, geleneklerin toplumu ayakta tutan yapı taşlarından biri olduğunu ve onları yaşatmak istediğini, bu adetlerden birinin de “okuntu” olduğunu söyledi.

Memleketi Kilis’te düğün davetiyesinin yanında, kıymet verdikleri büyükler için de bir hediye hazırlandığını ve düğün sahibi tarafından bu hediyenin o kişiye iletildiğini anlatan Can, oğlunun düğün davetiyesiyle birlikte kendi hazırladığı rahleyi Erdoğan’a gönderdiğini ifade etti.

Rahle yapma merakının başladığı ilk zamanlarda işlemek için oduncudan ceviz ağacı aldığını ve bu ağacı ortadan ikiye kestiğinde daha önce görmediği bir figürle karşılaştığını belirten Şaban Can, üzerinde insan bedenini andıran figürün kendisini çok etkilediğini ve bunu oğlunun düğününde okuntu olarak büyüklerden birine vermek için hazırladığını belirtti.

Can, “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a okuntu olarak bunu Sakarya’daki toplu açılış töreni programında hediye etmek istemiştim. Ancak Reis-i Cumhur’umuza yoğun programında rahatsızlık vermek istemedim. Kısmet bugüneymiş. Sizin aracılığınızla bu rahleyi ve oğlumun düğün davetiyesini Cumhurbaşkanımıza iletmek istiyorum. Bundan 10 sene önce niyetlendiğim işi inşallah bugün sizin aracılığınızla hitama erdireceğim. Sayın Cumhurbaşkanımız eğer düğünümüzü teşrif ederlerse bizi bu ahir ömrümüzde bahtiyar etmiş olurlar.” diye konuştu.

Bilal Erdoğan da hediyeden dolayı Şaban Can’a teşekkür etti ve rahle ile düğün davetiyesini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ileteceğini kaydetti.

Hakkında mbahsi

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Düğün hazırlığı yapan ünlü çiftten şok haber

Bu yaza evlilik hazırlığı yapan Volkan Babacan ile Burcu Erçil ayrıldı.

Kılıçdaroğlu’ndan 15 Temmuz hakkında şok açıklama

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu 15 Temmuz ile ilgili Ankara'yı karıştıracak bir açıklama yaptı. Kılıçdaroğlu 15 Temmuz'un kontrollü bir darbe girişimi olduğunu ileri sürdü.

TSK hem içeride hem dışarıda aynı anda vurdu

Hakkari ve Irak'ın kuzeyindeki Avaşin ile Basyan bölgelerine savaş uçaklarıyla düzenlenen harekatta, terör örgütüne ait silah mevzileri ile sığınak ve barınma yerlerinin bulunduğu 4 hedef imha edildi.

Zehirli denizanalarına dikkat

Kızıldeniz'den İskenderun sahillerine gelen zehirli denizanaları tehlike saçıyor.

Konya’daki deprem yürekleri ağza getirdi

Saat 12.05'te Merkez üssü Konya'nın Tuzlukçu ilçesine bağlı Kundullu Köyü olan 3.9 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi.

Eski BDDK çalışanlarının ‘ByLock’ davası başladı

FETÖ'nün şifreli haberleşme programı "ByLock" kullandıkları iddiasıyla eski BDDK çalışanı 22'si tutuklu 26 sanığın yargılanmasına başlandı.

‘Her gün 10 bine yakın çocuk yetim kalıyor’

İHH İnsani Yardım Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Yılmaz, her gün 10 bine yakın çocuğun yetim kaldığını belirterek, bunun da yılda 3.5 milyonun üzerinde bir yetim nüfusuna tekabül ettiğini söyledi.

Otobanı işte böyle birbirine kattı

Gaziosmanpaşa'da makas atarak ilerleyen bir trafik magandası hem kendisinin hem de yolda seyir halinde gidenlerin hayatını tehlikeye soktu.

Yasin Börü davasında karar duruşması üçüncü kez ertelendi

Diyarbakır'da Kobani bahanesiyle düzenlenen izinsiz gösterilerde Yasin Börü, Ahmet Dakak, Riyat Güneş ve Hasan Gökguz'un öldürülmesiyle ilgili davanın karar duruşması üçüncü kez ertelendi.

Genelkurmay Başkanı’ndan sürpriz ziyaret

Kayseri Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar, mezun olduğu Sümer Lisesi Mezunlar Derneği'ni ziyaret etti.