Anasayfa / Haberler / Türkiye'den Haberler / Eski askeri savcıdan FETÖ davasında şok suçlamalar

Eski askeri savcıdan FETÖ davasında şok suçlamalar

Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen “FETÖ Ana Çatı Davası”nın bugünkü celsesi Balyoz kumpası sanıklarından eski Askeri Savcı Ahmet Zeki Üçok’un tanık sıfatıyla ifade vermesiyle başladı.

“FETÖ”nün TSK’daki yapılanmasını anlatan Üçok, çeşitli yöntemlerle 8 bin uzman çavuş, subay ve astsubayın, 2006-2015 arasında da sadece 4 bin 212 öğrencinin atıldığını veya mobbingle ayrılmak zorunda bırakıldığını söyledi. Üçok, Balyoz, Ergenekon, Askeri Casusluk gibi kumpas davalarla gerçekleştirilen tasfiyeyle ilgili olarak da “958 kişi, Türkiye Cumhuriyeti’nin belki İstiklal Savaşı, Çanakkale Savaşı’nda vermediği kadar subay, general katliamına maruz kaldı” dedi. Üçok 15 Temmuz’a gelinen süreçteki öngörüsüzlükten, yapılan uyarıları dikkate almayan mevcut komuta kademesi ile önceki iki Genelkurmay Başkanı’nın sorumlu olduğunu vurguladı.

“ÖRGÜTÜN TABANCASI OLDULAR”

Üçok TSK’da “FETÖ” ile ilgili açılan ilk ve son dava olarak nitelendirdiği Kayseri Işıkevleri davalarından sonra başına gelenleri anlatırken, o dönem “FETÖ” medyasının yayınlarından örnekler verdi ve şöyle konuştu:

“Sayın Hidayet Karaca gözaltına alındığında ‘özgür basın baskı altında’ dedi. Kayseri davasıyla ilgili bir haberden dolayı Habertürk’ün patronunu Ergenekon’dan hapse atmakla tehdit ettiler. Bu gazetecilik yapmadıklarının en önemli kanıtıdır. Şimdi masumiyet karinesinden söz ediyorlar. Bizler yargılanırken bu karine yok muydu ki, bizim ne kadar aşağılık olduğumuza dair yayın yaptılar. Bunların gazetecilik, basınla alakası yok. Adeta örgütün tabancası oldular. Maalesef Hidayet Bey de bunların başındaydı.”

Üçok yaklaşık yarım saat süren ifadesinin ardından soruları cevaplandırdı.

“GEREĞİNİ YAPMASI GEREKEN KOMUTA KADEMESİDİR”

Üçok, Mahkeme Başkanı Selfet Giray’ın bir sorusu üzerine cezaevindeyken TSK’da kimlerin cemaatçi olabileceğine dair liste hazırladıklarını, bu listedekilerin yüzde 98’nin 15 Temmuz’a karıştığını gördüklerini vurgulayarak, “Sadece ben 23 kuruma müracaat etmişim. Sivillerin buna ilgi göstermemesini bir yere kadar anlayabilirim, ama TSK’da en ufak işlem yapılmaması bizi 15 Temmuz kanlı kalkışmasına getirdi. Biz üzerimize düşeni yaptık. Gereğini yapması gerekenler komuta kademesidir” dedi.

Hakkında mbahsi

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Düğün hazırlığı yapan ünlü çiftten şok haber

Bu yaza evlilik hazırlığı yapan Volkan Babacan ile Burcu Erçil ayrıldı.

Zehirli denizanalarına dikkat

Kızıldeniz'den İskenderun sahillerine gelen zehirli denizanaları tehlike saçıyor.

Kılıçdaroğlu’ndan 15 Temmuz hakkında şok açıklama

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu 15 Temmuz ile ilgili Ankara'yı karıştıracak bir açıklama yaptı. Kılıçdaroğlu 15 Temmuz'un kontrollü bir darbe girişimi olduğunu ileri sürdü.

TSK hem içeride hem dışarıda aynı anda vurdu

Hakkari ve Irak'ın kuzeyindeki Avaşin ile Basyan bölgelerine savaş uçaklarıyla düzenlenen harekatta, terör örgütüne ait silah mevzileri ile sığınak ve barınma yerlerinin bulunduğu 4 hedef imha edildi.

Konya’daki deprem yürekleri ağza getirdi

Saat 12.05'te Merkez üssü Konya'nın Tuzlukçu ilçesine bağlı Kundullu Köyü olan 3.9 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi.

Eski BDDK çalışanlarının ‘ByLock’ davası başladı

FETÖ'nün şifreli haberleşme programı "ByLock" kullandıkları iddiasıyla eski BDDK çalışanı 22'si tutuklu 26 sanığın yargılanmasına başlandı.

‘Her gün 10 bine yakın çocuk yetim kalıyor’

İHH İnsani Yardım Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Yılmaz, her gün 10 bine yakın çocuğun yetim kaldığını belirterek, bunun da yılda 3.5 milyonun üzerinde bir yetim nüfusuna tekabül ettiğini söyledi.

Otobanı işte böyle birbirine kattı

Gaziosmanpaşa'da makas atarak ilerleyen bir trafik magandası hem kendisinin hem de yolda seyir halinde gidenlerin hayatını tehlikeye soktu.

Yasin Börü davasında karar duruşması üçüncü kez ertelendi

Diyarbakır'da Kobani bahanesiyle düzenlenen izinsiz gösterilerde Yasin Börü, Ahmet Dakak, Riyat Güneş ve Hasan Gökguz'un öldürülmesiyle ilgili davanın karar duruşması üçüncü kez ertelendi.

Genelkurmay Başkanı’ndan sürpriz ziyaret

Kayseri Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar, mezun olduğu Sümer Lisesi Mezunlar Derneği'ni ziyaret etti.