Anasayfa / Haberler / Türkiye'den Haberler / Hollanda’nın pabucu dama atılacak !

Hollanda’nın pabucu dama atılacak !

İzmir’de üniversiteli 3 genç, Hollanda’dan 470 bin liraya ithal edilen fide aşılama makinesini, yerli imkanlarla 30 bin liraya üretti ve üreticilere satışına başladı

Genç mucitlerden Toğaç “Fide aşılamada Hollanda makinesini değil, yerli makineyi kullanacağız” derken Genç mucitlerden Kurnaz “Firmalar yerli ve maliyeti düşük olduğu için bizim makinemizi tercih ediyor” dedi.

--8749866.jpeg

Ege Üniversitesi Ziraat Mühendisliği Fakültesi ve İletişim Fakültesi mezunu 3 genç, Hollanda’dan ithal edilen fide aşılama makinesine yerli tasarımla alternatif üretti. 

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının “Teknogirişim Sermayesi Desteği” kapsamında fide aşılama makinesiyle 4 bin proje arasından destek alan gençler, Hollanda’dan 470 bin liraya ithal edilen makineyi 30 bin liraya üreterek, satışına başladı.

İthal edilen makinenin 15’te biri maliyetle yapılan yerli fide aşılama makinesi, hem daha küçük hem de üretimi yabancı makineye karşı 2 kat fazla.

Genç mucitlerden Bahadır Rüstem Toğaç (25), AA muhabirine yaptığı açıklamada, Ege Üniversitesi Ziraat Mühendisliği Fakültesi’ne girişimcilik kursları aldıklarını, okuldan arkadaşı Yılmaz Şahin ile birlikte ‘ne yapabiliriz’ diye düşündüklerini anlattı.

--8749868.jpeg

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesinden arkadaşları Hüseyin Emin Kurnaz’ın projeye dahil olduğunu ve yerli imkanlarla ne üretebilecekleri konusunda kafa yorduklarını ifade eden Toğaç, Hollanda’dan ithal edilen fide aşılama makinesi üzerinde karar kıldıklarını dile getirdi.

470 BİN LİRALIK MAKİNE 30 BİN LİRAYA ÜRETİLDİ

“Bilim, Sanayi ve Ticaret Bakanlığının “Teknogirişim Sermayesi Desteği” programına başvurduklarını ve yaklaşık 3 yıllık bir çalışma sonrasında ithal makineden daha küçük ve verimli olan fide aşılama makinesini ürettiklerini belirten Toğaç, şöyle konuştu:

“Fide aşılamada Hollanda makinesini değil, yerli makineyi kullanacağız. Bu makine tamamen yerli. Birçok avantajları da var. İthal makine 470 bin lira civarındayken bizim ürettiğimiz makine 30 bin lira. İthal makinenin başında iki kişi çalışıyor ve günde ortalama 4 bin aşılama yapıyor. Yedek parça sıkıntısı yaşanıyor. Bizim makinemizde ise bir kişi çalışıyor. Günde ortalama 8 bin aşılama potansiyeli var ve yerli olduğu için yedek parça olarak sıkıntı çekilmiyor. Bu makine sayesinde çiftçilerimiz yurt dışına olan bağımlılıktan kurtulacak.”

İHRAÇ ETMEK İSTİYORLAR

Kendisi gibi genç mucitlere örnek olmak istediğini kaydeden Toğaç, “Türk gençlerinin isteyip de başaramayacağı bir şey yok. Yeter ki inansınlar, yeter ki onlara imkan verilsin. Bu alanda devletimizin son zamanlarda yapmış olduğu destekler de bunu tetikler hale geldi.” şeklinde konuştu.

--8749870.jpeg

Toğaç, yerli cihazı yurt dışına satmak istediklerini de sözlerine ekledi.

Genç mucitlerden Hüseyin Emin Kurnaz ise yerli fide aşılama makinesinin piyasada bir ihtiyaç olduğunu, Hollanda’dan gelen makinelerde sıkıntı yaşandığı için tercih edildiğini ifade etti.

Fide üretimi yapan firmaların da cihaza büyük ilgi gösterdiğine dikkati çeken Kurnaz, “Pazara yeni açıldık ancak firmalardan yoğun ilgi var. Bazen görüşmelere yetişemiyoruz. Makinemizi tanıtıyoruz, Şu ana kadar geri dönüşler çok iyi. Firmalar, yerli ve maliyeti düşük olduğu için bizim makinemizi tercih ediyor.” diye konuştu.

Hakkında mbahsi

Cevapla

x

Check Also

İntihar edeceğini söyledi polis ve itfaiye alarma geçip kapıyı kırdı

Bursa’da kendisini öldüreceğini söyleyen şahıs sebebiyle bir mahalle gece yarısı sokaklara döküldü. İtfaiye ekiplerinin kapıyı ...

Çorumlu kovboy!

Çorum’da, giydiği kovboy kıyafetleriyle ilgi odağı olup, ‘kovboy hoca’ lakabıyla tanınan, emekli öğretmen Sefer Karataş ...

Tatilcilerden iğrenç davranış… Çocuk bezlerini kuma gömmüşler

TEKİRDAĞ’ın Marmara Ereğlisi ilçesinde belediye ekipleri, 4 günlük bayram tatili sonrası yaklaşık 500 ton çöp ...

Bursa’da, Çevre, Doğa ve Koruma Timleri göreve başladı

BURSA’da, İl Jandarma Komutanlığı bünyesinde kurulan Çevre, Doğa ve Hayvan Koruma Timi, göreve başladı. Bursa ...

Datça’daki yangında 2 dönüm fundalık alan zarar gördü

MUĞLA’nın Datça ilçesinde, fundalık alanda çıkan yangında 2 dönüm alan zarar gördü. Abone Ol

’Ayasofya’da kayıp eserler var’ iddialarına İstanbul Kültür ve Turizm Müdürü’nden yanıt

İSTANBUL İl Kültür ve Turizm Müdürü Coşkun Yılmaz Ayasofya’daki bazı tarihi eserlerin kayıp olduğu iddialarıyla ...

Denizli’deki uyuşturucu operasyonuna 11 tutuklama

DENİZLİ’de, polis tarafından düzenlenen uyuşturucu operasyonunda gözaltına alınıp, adliyeye sevk edilen 21 şüpheliden 11’i tutuklandı. ...

Günlüğü 1500 liraydı! Çeşme’deki o localarla ilgili yeni gelişme…

İZMİR’in Çeşme ilçesindeki ünlü Altınkum plajına gelen tatilciler, işletmelerin kiraladığı şezlong ve günlüğü 1500 lira ...

Direksiyonda fenalaşan kamyon şoförü öldü

BOLU’nun Mudurnu ilçesinde, kullandığı hafriyat kamyonunun direksiyonunda fenalaşan Bahattin Karadere, hayatını kaybetti. Kontrolden çıkan kamyon ...

TBMM Başkanı Mustafa Şentop’tan Pınar Gültekin açıklaması

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Muğla’da üniversite öğrencisi Pınar Gültekin’in öldürülmesine ilişkin, “Gencecik bir kızımızın daha ...