Anasayfa / Haberler / Türkiye'den Haberler / İstinaf Mahkemesi’nden ”ayakçı” kararı

İstinaf Mahkemesi’nden ”ayakçı” kararı

İstinaf Mahkemesi, tartıştığı savcı katibine, “Ayakçıysan ayakçılığını bil” diyen avukat hakkında “Hakaret” suçundan açılan davada verilen 6 bin liralık adli para cezasına ilişkin yerel mahkemenin kararını kaldırdı.

İstinaf Mahkemesi, suça konu kelimede hakaret suçunun yasal unsurları oluşmadığı gerekçesi ile avukat hakkında beraat kararı verdi.

Bir dosyayı incelemek üzere 18 Temmuz 2013 tarihinde Gebze Adliyesi’ne giden Kocaeli Barosu’na kayıtlı Avukat Özge Okan hakkında, tartıştığı savcı katibi Bünyamin Karakaş’ın şikayeti üzerine, “Kamu görevlisine hakaret” ve “Tehdit” suçlarından 3 yıl 2 aydan 7 yıl 4 aya kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Gebze 1. Ağır Ceza Mahkemesi, 25 Ekim 2016 tarihli duruşmada, sanık Özge Okan hakkında “Tehdit” suçundan beraat kararı verdi. Mahkeme, sanığın şikayetçiye yönelik kullandığı, “Ayakçıysan ayakçılığını bil” sözünü hakaret saydı. Mahkeme, bu suçtan sanığa verdiği 10 aylık hapis cezasını 6 bin TL adli para cezasına çevirdi.

Özge Okan, Gebze 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nin bu kararını İstinaf Mahkemesi’ne taşıdı. İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 23. Ceza Dairesi’nde dün görülen duruşmaya sanık Özge Okan ve avukatları Ertuğrul Yönet ile Cansın Yönet katıldılar.

Savunması alınan sanık Özge Okan, olay günü bir dosyayı incelemek üzere Gebze Adliyesi’ne gittiğini belirterek, “Burada inceleyeceğim dosyayı görevli katip arkadaşa bildirdim ancak kendisi cep telefonu ile meşguldü. Bir iki dakika geçtiği halde ilgilenmeyince cep telefonu ile ilgilenmeyi bırakmasını, dosyayı bana vermesini istedim” dedi. Şikayetçi bu nedenle tartıştığını, ancak bu tartışma sırasında şikayetçiye yönelik olarak suça konu sözleri söylemediğini belirtti.

SAVCI BERAAT İSTEDİ

İstinaf Savcısı İbrahim Atasu esas hakkındaki mütalaada, Gebze 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nin sanık Okan’a verdiği 6 bin TL’lik adli para cezanın kaldırılmasını istedi. Savcı Atasu, suça konu sözlerin hakaret içermeyen, haddi kaba aşan kaba sözler olduğunu belirterek, sanığın beraatine karar verilmesini istedi.

İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 23. Ceza Dairesi, suça konu kelimede hakaret suçunun yasal unsurları oluşmadığı gerekçesi ile sanık Okan’ın beraatine karar verdi.

Hakkında mbahsi

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Düğün hazırlığı yapan ünlü çiftten şok haber

Bu yaza evlilik hazırlığı yapan Volkan Babacan ile Burcu Erçil ayrıldı.

Kılıçdaroğlu’ndan 15 Temmuz hakkında şok açıklama

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu 15 Temmuz ile ilgili Ankara'yı karıştıracak bir açıklama yaptı. Kılıçdaroğlu 15 Temmuz'un kontrollü bir darbe girişimi olduğunu ileri sürdü.

TSK hem içeride hem dışarıda aynı anda vurdu

Hakkari ve Irak'ın kuzeyindeki Avaşin ile Basyan bölgelerine savaş uçaklarıyla düzenlenen harekatta, terör örgütüne ait silah mevzileri ile sığınak ve barınma yerlerinin bulunduğu 4 hedef imha edildi.

Zehirli denizanalarına dikkat

Kızıldeniz'den İskenderun sahillerine gelen zehirli denizanaları tehlike saçıyor.

Konya’daki deprem yürekleri ağza getirdi

Saat 12.05'te Merkez üssü Konya'nın Tuzlukçu ilçesine bağlı Kundullu Köyü olan 3.9 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi.

Otobanı işte böyle birbirine kattı

Gaziosmanpaşa'da makas atarak ilerleyen bir trafik magandası hem kendisinin hem de yolda seyir halinde gidenlerin hayatını tehlikeye soktu.

Eski BDDK çalışanlarının ‘ByLock’ davası başladı

FETÖ'nün şifreli haberleşme programı "ByLock" kullandıkları iddiasıyla eski BDDK çalışanı 22'si tutuklu 26 sanığın yargılanmasına başlandı.

‘Her gün 10 bine yakın çocuk yetim kalıyor’

İHH İnsani Yardım Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Yılmaz, her gün 10 bine yakın çocuğun yetim kaldığını belirterek, bunun da yılda 3.5 milyonun üzerinde bir yetim nüfusuna tekabül ettiğini söyledi.

Yasin Börü davasında karar duruşması üçüncü kez ertelendi

Diyarbakır'da Kobani bahanesiyle düzenlenen izinsiz gösterilerde Yasin Börü, Ahmet Dakak, Riyat Güneş ve Hasan Gökguz'un öldürülmesiyle ilgili davanın karar duruşması üçüncü kez ertelendi.

Genelkurmay Başkanı’ndan sürpriz ziyaret

Kayseri Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar, mezun olduğu Sümer Lisesi Mezunlar Derneği'ni ziyaret etti.