Anasayfa / Haberler / Türkiye'den Haberler / Son ders: ”Stres”

Son ders: ”Stres”

Dr. Elif Aysimi Duman, “Stresin Sinir Sistemi Üzerine Etkileri” konulu dersi, “Stresöre karşı, kaç ya da savaş” sözüyle özetledi.

Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyelerinin anlatımı ile 17 Ocak’ta başlayan, tüm derslerde Yaşar Kemal Kültür Merkezi’ni tıklım tıklım dolduran vatandaşlar, soru ve görüşleriyle derse katılırken, “Açık Ders”ler 28 Mart’ta yapılan  ‘Stresin Sinir Sistemi Üzerine Etkileri’ konulu ders ile son buldu.

Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Elif Aysimi Duman, stresli deneyimlerin beyin ve sinir sisteminin işleyişi üzerindeki etkilerini anlattı. Dr. Duman, bu etkilerin genetik faktörlerle nasıl etkileşime girdiğinden ve depresyon gibi psikolojik sorunlarla ilişkisinden bahsederek, katılımcıları bilgilendirdi.

Kaç ya da Savaş

Dr. Duman, agresyon, kaygı ve stresin farklı psikolojik ve fizyolojik sorunlara neden olduğunu belirterek, davranışlarımızla bu sorunları nasıl arttırıp, azalttığımızı irdeledi.

Stresin gerekli bir hormon olduğunu da vurgulayan Dr. Duman, “Stres hormonu vücudumuza girmediğinde, hayat duruyor, ölüyoruz” dedi.  Çevresel faktörlere karşı, “Kaç ya da savaş” tercihinin, biyopsikolojinin temel sorunu olduğunu anlattı. Dr. Duman, her türlü davranışımızın ardında, hem genetik, hem de çevresel faktörler olduğuna dikkat çekti.

“Açık Ders”ler, 2017’nin ilk ayında Prof. Dr. Cem Say’ın “İnsan ve Makine Beyinlerinin Sınırları” başlıklı semineri ile başlamış, “Dil, Beyin ve Evrim” başlıklı semineriyle Doç. Dr. Mine Nakipoğlu ile devam etmişti. Üçüncü konuk, “Zaman Algısı” dersiyle Dr. İnci Ayhan,  olurken, Açık Ders”ler Yrd. Doç. Dr. Elif Aysimi Duman’ın ‘Stresin Sinir Sistemi Üzerine Etkileri’ konulu dersiyle son buldu.

Hakkında mbahsi

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Düğün hazırlığı yapan ünlü çiftten şok haber

Bu yaza evlilik hazırlığı yapan Volkan Babacan ile Burcu Erçil ayrıldı.

Kılıçdaroğlu’ndan 15 Temmuz hakkında şok açıklama

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu 15 Temmuz ile ilgili Ankara'yı karıştıracak bir açıklama yaptı. Kılıçdaroğlu 15 Temmuz'un kontrollü bir darbe girişimi olduğunu ileri sürdü.

TSK hem içeride hem dışarıda aynı anda vurdu

Hakkari ve Irak'ın kuzeyindeki Avaşin ile Basyan bölgelerine savaş uçaklarıyla düzenlenen harekatta, terör örgütüne ait silah mevzileri ile sığınak ve barınma yerlerinin bulunduğu 4 hedef imha edildi.

Zehirli denizanalarına dikkat

Kızıldeniz'den İskenderun sahillerine gelen zehirli denizanaları tehlike saçıyor.

Konya’daki deprem yürekleri ağza getirdi

Saat 12.05'te Merkez üssü Konya'nın Tuzlukçu ilçesine bağlı Kundullu Köyü olan 3.9 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi.

Eski BDDK çalışanlarının ‘ByLock’ davası başladı

FETÖ'nün şifreli haberleşme programı "ByLock" kullandıkları iddiasıyla eski BDDK çalışanı 22'si tutuklu 26 sanığın yargılanmasına başlandı.

‘Her gün 10 bine yakın çocuk yetim kalıyor’

İHH İnsani Yardım Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Yılmaz, her gün 10 bine yakın çocuğun yetim kaldığını belirterek, bunun da yılda 3.5 milyonun üzerinde bir yetim nüfusuna tekabül ettiğini söyledi.

Otobanı işte böyle birbirine kattı

Gaziosmanpaşa'da makas atarak ilerleyen bir trafik magandası hem kendisinin hem de yolda seyir halinde gidenlerin hayatını tehlikeye soktu.

Yasin Börü davasında karar duruşması üçüncü kez ertelendi

Diyarbakır'da Kobani bahanesiyle düzenlenen izinsiz gösterilerde Yasin Börü, Ahmet Dakak, Riyat Güneş ve Hasan Gökguz'un öldürülmesiyle ilgili davanın karar duruşması üçüncü kez ertelendi.

Genelkurmay Başkanı’ndan sürpriz ziyaret

Kayseri Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar, mezun olduğu Sümer Lisesi Mezunlar Derneği'ni ziyaret etti.