Anasayfa / Haberler / Yerel Haberler / Avusturya’ya siber saldırı yapan Türk çıktı

Avusturya’ya siber saldırı yapan Türk çıktı

Kurier gazetesinin dün yayımlanan haberinde Avusturya Ordusu İstihbarat Ofisi’nin (Heeresnachrichtenamt) yaptığı araştırma sonucunda ABD’de yaşayan Türk hacker’ın kimliğinin tespit edildiği aktarıldı.

ABD merkezi haber ajansı AP ise bağlantıya geçtikleri Avusturyalı istihbarat servisi yetkililerinin gazetede çıkan haberi doğruladığını belirtti.

Kurier gazetesinin haberinde, Avusturya’nın maruz kaldığı çok sayıdaki bilgisayar saldırısının arkasında ABD’nin Kentucky eyaletinde yaşayan Arslan A. isimli bir Türk aktivistin yer aldığı belirtildi.

Avusturya parlamentosu 7 Şubat’ta yaptığı açıklamada sitesinin 20 dakika kapanmasına yol açan saldırıyı Aslan Neferler Tim’in (ANT) üstlendiğini açıklamıştı.

Türkiye medyası da geçen aylarda Avusturya’ya Türk hackerlar tarafından gerçekleştirilen saldırıları haber yapmıştı.

‘RENKLİ BİR KARAKTER’

Gazete, Bowling Green kasabasında yaşayan, Osman T. ya da General Osman olarak da bilinen Arslan A.’nın renkli bir profile sahip olduğunu yazdı.

Amerikan vatandaşı olduğu tahmin edilen Arslan A.’nın erkek kardeşi ve kuzeniyle, üç yatak odası ve iki banyosu olan rahat bir tek katlı evde yaşadığı öne sürüldü.

Mesleğinin ne olduğu sorulduğunda siber güvenlik uzmanı olduğunu söylediği belirtilen Arslan A.’nın ABD ile çok fazla bağının olmadığı, Facebook’taki çoğu arkadaşının Türk olduğu ifade edildi.

Arslan A.’nın Facebook fotoğraflarında kendisini Türk ordusunun resmi üniforması içinde göstermeyi sevdiği kaleme alınırken elinde bir tüfek tuttuğu belirtildi.

Kimliği bilinmeyen bu hackerların kendilerine ‘asker’ demeyi sevdiği yazıldı.

‘150 ÜLKEDE 600 BİLGİSAYAR KULLANILIYOR’

Avusturya Ordusu İstihbarat Ofisi’nin Arslan A.’nın siber saldırılarına kanıtlar bulduğu belirtilirken Arslan A.’nın fanlarıyla Twitter, YouNow, ve Instagram gibi gibi kanallar üzerinden iletişim kurduğu aktarıldı.

Arslan A.’nın siber saldırı gerçekleştirmek için 150 ülkede enfekte olmuş 600 bilgisayarı kullandığı belirtildi.

Gazete bunun görece küçük bir sistem olduğunu belirtiyor.

ÇOK SAYIDA KURUMA SİBER SALDIRI

Avusturya hükümetinin ve kamu kurumlarının çok sayıdaki sitesine geçtiğimiz aylarda siber saldırı gerçekleştirilmişti.

Gazete, geçen yıl 2 Şubat’ta Viyana havalimanına gerçekleştirilen saldırının siber saldırı serisinin ilki olduğunu söylüyor.

Ardından Merkez Bankası, Dışişleri Bakanlığı, Savunma Bakanlığı, parlamento ve istihbarat servislerinin hedef alındığı; ancak çoğunun geri püskürtüldüğü aktarılıyor.

‘MOODY’S’E DE SALDIRDILAR’

Arslan A.’nın grubunun sadece Avusturya’yı değil, Türk karşıtı görünen birçok siteye saldırdığı belirtiliyor.

Bu hedefler arasında İsrail, Irak, ABD, hatta Moody’s’in internet sitesi ile PKK’nın sunucularının olduğu söyleniyor.

Gazete, “Bu milliyetçi siber saldırı ekibinin Türk istihbarat servisi MİT’in bir kolu olarak devlet adına mı davrandığını, yoksa ülkesinin kurtarıcısı mı olduğunu tartışmak anlamlı değil. Saldırıların arkasındaki gerçek nedenleri bulmak zor olacak” dedi.

Avusturya Ordusu İstihbarat Ofisi’nin bu bilgileri ABD’li yetkililerle paylaştığı, bunun ardından hacker ekibinin profillerinin bir anda internetten yok olduğu, ABD’deki evin ise satılığa çıkarıldığı aktarıldı.

‘ERKEN YAYINLANMIŞ BİR HABER’

AP ise haberi doğrulatmak için yaptığı araştırmanın Avusturyalı istihbarat servisleri arasındaki rekabeti gösterdiğini aktardı.

AP’ye elektronik posta ile bir yazılı açıklama yapan Anayasanın Korunması ve Terörle Mücadele Federal Ofisi, haberin dava olgunlaşmadan yayınlandığını ve soruşturmaya zarar verebileceğini söyledi.

‘İÇİŞLERİ BAKANI SİNİRLENDİ’

AP’ye göre İçişleri Bakanlığı’ndan bir yetkili ise ordunun bu işe karışmasından ötürü İçişleri Bakanı Wolfgang Sobotka’nın çok sinirlendiğini aktardı.

Aynı yetkili haberin yayınlanmasının hackerın görev başındayken yakalanmasını zorlaştırdığını belirtti. 

Hakkında mbahsi

Cevapla

x

Check Also

Dolandırıcıların yeni taktiği pes dedirtti

"Beni duyabiliyor musunuz?" sorusunu soran dolandırıcılar, telefon ettikleri kişiden 'Evet' cevabını alıp bunu sözlü anlaşma onayı olarak kullanıyor.

Polisin kaza kurşunu kamerada

İstanbul'da bir polis memuru ile hırsızlık şüphesiyle yakalandıktan sonra kaçmaya çalışan bir zanlı arasındaki o anlar güvenlik kamerasında...

Sahte altın sikkeli dolandırıcılar yakalandı

Telefonda yüklü miktarda parayla çekilmiş fotoğraflar bulundu. Altın sikke dolandırıcıları polisin dikkati sayesinde yakalandı

Fadik Sevin Atasoy’a ırkçı saldırı: ”Defol git !”

Uzun süredir Los Angeles’ta yaşayan oyuncu Fadik Sevin Atasoy, önceki gün ırkçı saldırıya maruz kaldı.

40 ton sahte içki, 100 ton ham madde yakalandı

İzmir'in Bornova ve Kemalpaşa ilçelerinde düzenlenen sahte içki operasyonunda ele geçirilenler şoke etti.

Tesla hisselerini kaybetmek üzere

Dünyaca tanınan Goldman Sachs bankasının analistleri, Tesla`nın gidişatının iç açıcı olmadığını ifade etti.

Türk Lirası’na Fitch dopingi

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, "Fitch`in not indirmesinin ardından çok yüksek seviyede dolar fiyatı bekliyorlardı. O tarihten bugüne kadar da Türk lirası yaklaşık %8 değer kazandı" dedi.

122 bin kişinin telefonunda ByLock çıktı

MİT, telefonunda FETÖ’nün kullandığı kriptolu mesajlaşma ağı ByLock bulunduğu tespit edilen 122 bin kişilik listeyi Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na teslim etti.

SGK ile ilgili para cezalarına yeni düzenleme

Sigortalı hizmetlerinin aylık prim hizmet belgesinde bildirilmediği veya eksik bildirildiğini tespit edilmesi durumunda, para cezası veriliyor

MİT tüm yetkilerini İçişleri Bakanlığı’na devrediyor

MİT’in terör bölgeleri ve sınırlar hariç tüm iç istihbarat yetkilerini İçişleri Bakanlığına devredecek.