Anasayfa / Sağlık / Aşk & İlişkiler / Cinsellik / Bunlar Cinsel İsteksizliğe Neden Oluyor!

Bunlar Cinsel İsteksizliğe Neden Oluyor!

İLAÇLAR

Kullanılan ilaçlar, özellikle uzun bir süre düzenli kullanılan ilaçlar, cinsel isteksizliğin en önemli nedenlerindendir. Bu ilaçlar arasında en çok zarar vereni ise antidepresanlar. Düzenli kullanılan antidepresan ilaçlar, cinsel isteksizliği önemli derecede tetikliyor. Düzenli kullanılan tansiyon ilaçları da cinsel isteksizliğin önemli nedenlerinden biri.

VİTAMIN EKSİKLİKLERİ

Vitaminler, cinsel fonksiyonlar üzerinde oldukça etkilidir. Özellikle B12 vitaminin eksikliği, cinsel isteksizliği çok etkiliyor. Bunun için değerlerinizi ölçtürüp uygun bir tedavi yöntemine başlayabilirsiniz.

DEPRESYON

Başlık depresyon olsa da, psikolojik rahatsızlıkların birçoğu cinsel isteksizliğe neden olur. Duygu-durum bozuklukları, anksiyete gibi rahatsızlıklar, kişide libidoyu azaltır ve kişiyi cinsel ilişkilerden uzaklaştırır. Bu gibi problemler genelde bir psikolog yardımıyla birkaçseansta çözüme ulaştırılabilir.

FİZİKSEL YORGUNLUK

Yorucu işlerde çalışmak, hayatın çok tempolu bir şekilde ilerlemesi gibi gün içinde vücudu yoran aktiviteler cinsel isteksizliğe neden olur. İnsanlar, yorucu günlük yaşamları nedeniyle cinselliğe vakit ayıramamakta ve cinsel ilişkilerden uzaklaşırlar. Evli çiftler arasında çok sık rastlanan bu problem, kişinin kendine zaman ayırmaya çalışmasıyla düzeltilebilir.

AŞIRI ALKOL VE SİGARA KULLANIMI

Alkol ve sigara gibi zararlı maddeler, insan vücuduna ve iç organlara çok zarar verir. Bu kadar zararlı maddelerin cinselliğe de olumsuz katkılarının olması haliyle kaçınılmaz oluyor. Bağımlılık yaratan bu maddelerden kurtulmak zor olsa da imkansız değil. İlgili kliniklerden veya hastanelerin ilgili birimlerinden yardım alabilirsiniz.

KARŞILIKLI İLGİ VE İSTEĞİN AZALMASI

Çiftler bazen birbirlerine olan isteklerini ve ilgilerini kaybedebilirler. Bunun nedeni ilişkilerin monotonlaşması ve tekdüze ilerlemesidir. Kaybedilen heyecanın yeniden kazanılması için her iki tarafında çaba göstermesi gerekir. Monoton ilişkinizi farklı aktivitelerle daha heyecanlı hale getirebilirsiniz.

BESLENME ALIŞKANLIKLARI

Beslenme alışkanlıkları, cinsellik üzerinde oldukça etkilidir. Sürekli fast food tüketimi yapan bir kişide cinsel isteksizliğin oluşması muhtemeldir. Düzensiz yeme alışkanlıkları, düzensiz öğünler ve zararlı yiyecekler bu problemin önemli nedenlerindendir. Bir beslenme uzmanı yardımıyla yeme alışkanlıklarınızı düzene sokabilirsiniz.

Yayın tarihi: 12.11.2018

Hakkında mbahsi

Cevapla

x

Check Also

Cinsel Sorunlar İlişkileri Tehlikeye Sokuyor!

Bazen eşlerden birinin olumsuz ve farkında olmadan yaptığı bir davranış birden bire kendinde veya eşinde işlevsel cinsel bozukluğun ortaya çıkmasına neden olabiliyor. Kişide başlayan bir bozukluk partnerini de etkileyebiliyor. Ancak bu sorunlar çözümsüz değildir. Psikiyatri Uzmanı Dr. Mustafa Güveli konu ile ilgili bilgiler verdi.

Cinsel Hayatınızı Hareketlendirecek 4 Öneri

Uzun süreli ilişkilerde ya da evliliklerde seks hayatı monotonlaşabiliyor. Bu noktada devreye basit ama etkili birkaç yöntem sokabilirsiniz. Yatak odanızı hareketlendirecek 4 öneri...

Cinsel İsteksizlik Konusunda Bilinmesi Gerekenler

Yatakta özel anlar yaşarken artık eskisi kadar istekli olmadığınızı mı fark ettiniz? Belki partneriniz biraz eksik belki de siz… Peki neden böyle oldu? Eski günlere dönebilecek misiniz? İşte cinsel isteksizlik hakkında bilinmesi gerekenler...

Partnerinizle Oynayacağınız Beş Online Seks Oyunu

Günlük yaşantımızın her anında yanımızda olan telefonlar, şimdi de yatağımızda… Cinsel yaşantınızı renklendirmek için sizlere beş online uygulama seçtik.

İç Çamaşırı Renginiz Karakterinizi Anlatıyor!

Renklerin gördüklerimizden daha fazla anlamlara sahip olduğunu bilmeyen yoktur. Bu yüzden seçimleriniz karakterinizi belirler. Peki seçtiğiniz iç çamaşırlarının cinsel kimliğinizi nasıl yansıttığını biliyor musunuz?

Cinsel Hayatınızdaki İletişimde Ne Kadar Başarılısınız?

Mutlu bir cinsel hayatın temeli, doğru ve güçlü iletişimden geçiyor. Partnerlerin arasındaki güvene dayalı açık iletişim, yatak odanızı fazlasıyla etkiliyor. Peki ya siz cinsel hayatınızda başarılı bir iletişim kurabiliyor musunuz?

Seksi Bırakmak Mümkün mü?

Psikoterapist Dr. A. Cem Keçe, Okan Bayülgen'in “Seksi bıraktım, tamamen bıraktım ve çok rahatım. Bütün kötülüklerin anası seks" açıklamasını değerlendirdi. Peki seksi gerçekten bırakmak mümkün mü?

Sekste Yapılan 5 Temel Hata

Seksten yeterince haz alamamanın veya partnerle yaşanan cinsellikte bir şeylerin ters gittiğini düşünmenin nedenlerinin altında, seks sırasında yapılan ve bilgi eksikliğinden kaynaklanan temel hatalar vardır. Psikoterapist Dr. A. Cem KEÇE, sekste yapılan 5 temel hatayı açıkladı.

Cinsel Yaşamınızı Renklendirmenin 5 Kolay Yolu

Evliliğin ilk aşamasında ya da uzun zamandır süren bir ilişki içinde olabilirsiniz. İki durumda da cinsel yaşamınızın her zaman renkli ve heyecan verici olması gerekir. Zaman içinde eşiniz veya sevgilinizle aranızda oluşan aşinalık, bu heyecan ve hevesinizi azaltabilir. Fakat seks hayatınızı mümkün olduğunca taze hissetmeye çalışmalısınız. Eğer eski etkiyi hissetmiyorsanız sizin için hazırladığımız 5 öneriyle eski heyecanınıza kavuşabilirsiniz!

Mükemmel Öpücük İçin Taktikler

Sevgiyi ve tutkuyu ifade etmenin, hissetmenin en seksi hallerinden biridir öpüşmek. Öpüşmenizi daha can alıcı bir hale getirmenizi sağlayacak taktikleri açıklıyoruz!