Anasayfa / Sağlık / Aşk & İlişkiler / Cinsellik / Cinsel İsteksizlik Konusunda Bilinmesi Gerekenler

Cinsel İsteksizlik Konusunda Bilinmesi Gerekenler

  • Cinsel isteksizliğin sebebi biyolojik ya da psikolojik olabilir. Eğer hormonal bir sorununuz yoksa duygusal faktörler sizi tetiklemiş olabilir. Eşler arası iletişim sorunu, kadının ya da erkeğin kendi vücudunu beğenmemesi, partnerinin kendini anlamadığını hissetmesi gibi durumlar cinsel isteksizliğin psikolojik nedenleri arasında yer alıyor.
  • Cinsellik bir ekip işidir. Cinsel sorunların çözümünü de tek başınıza değil, partnerinizle beraber aramalısınız.
  • Cinselliği sadece iki vücudun birleşmesi olarak değerlendirmek yanlış olur. Eğer çift birbirini gerçekten seviyor, bağlılık hissediyor ise sağlıklı bir cinsel yaşam için şartlar uygun hale geliyor. Unutmayın, ilişkilerdeki tüm zorluklar güçlü sevgi bağı sayesinde aşılıyor.

  • Cinsellik hakkında rahatça konuşabilmenin, hislerinizi, isteklerinizi ve beklentilerinizi partnerinizle paylaşabilmenin önemi büyük. Ayrıca cinselliği konuşabilen çiftlerin yatak odası da monotonluktan kurtuluyor.
  • Cinsel sorunlar konuşulurken yaşanılan fikir ayrılıklarında dahi ani tepkiler vermekten ve ses tonunun yükselmesinden kaçınmalısınız. Bu iki taraf için de geçerli. ‘Sen’ dili yerine ‘ben’ dili kullanırsanız karşı tarafın savunmaya geçmesine engel olabilirsiniz. ‘Sen’ dili yerine ‘ben’ dili kullanmalısınız. “Sen böyle yapıyorsun” yerine “Ben böyle hissediyorum” gibi.
  • Eğer isteksizlik durumu devam ediyorsa partnerinizle beraber bir terapiste gidebilirsiniz. Bu terapiler sayesinde sadece cinsel sorunlarınızı aşmakla kalmayıp, birbirinizi daha iyi anlayarak ilişkinizin güçlenmesini sağlayabilirsiniz.

Hakkında mbahsi

Cevapla

x

Check Also

Cinsel Sorunlar İlişkileri Tehlikeye Sokuyor!

Bazen eşlerden birinin olumsuz ve farkında olmadan yaptığı bir davranış birden bire kendinde veya eşinde işlevsel cinsel bozukluğun ortaya çıkmasına neden olabiliyor. Kişide başlayan bir bozukluk partnerini de etkileyebiliyor. Ancak bu sorunlar çözümsüz değildir. Psikiyatri Uzmanı Dr. Mustafa Güveli konu ile ilgili bilgiler verdi.

Cinsel Hayatınızı Hareketlendirecek 4 Öneri

Uzun süreli ilişkilerde ya da evliliklerde seks hayatı monotonlaşabiliyor. Bu noktada devreye basit ama etkili birkaç yöntem sokabilirsiniz. Yatak odanızı hareketlendirecek 4 öneri...

Partnerinizle Oynayacağınız Beş Online Seks Oyunu

Günlük yaşantımızın her anında yanımızda olan telefonlar, şimdi de yatağımızda… Cinsel yaşantınızı renklendirmek için sizlere beş online uygulama seçtik.

İç Çamaşırı Renginiz Karakterinizi Anlatıyor!

Renklerin gördüklerimizden daha fazla anlamlara sahip olduğunu bilmeyen yoktur. Bu yüzden seçimleriniz karakterinizi belirler. Peki seçtiğiniz iç çamaşırlarının cinsel kimliğinizi nasıl yansıttığını biliyor musunuz?

Cinsel Hayatınızdaki İletişimde Ne Kadar Başarılısınız?

Mutlu bir cinsel hayatın temeli, doğru ve güçlü iletişimden geçiyor. Partnerlerin arasındaki güvene dayalı açık iletişim, yatak odanızı fazlasıyla etkiliyor. Peki ya siz cinsel hayatınızda başarılı bir iletişim kurabiliyor musunuz?

Seksi Bırakmak Mümkün mü?

Psikoterapist Dr. A. Cem Keçe, Okan Bayülgen'in “Seksi bıraktım, tamamen bıraktım ve çok rahatım. Bütün kötülüklerin anası seks" açıklamasını değerlendirdi. Peki seksi gerçekten bırakmak mümkün mü?

Sekste Yapılan 5 Temel Hata

Seksten yeterince haz alamamanın veya partnerle yaşanan cinsellikte bir şeylerin ters gittiğini düşünmenin nedenlerinin altında, seks sırasında yapılan ve bilgi eksikliğinden kaynaklanan temel hatalar vardır. Psikoterapist Dr. A. Cem KEÇE, sekste yapılan 5 temel hatayı açıkladı.

Cinsel Yaşamınızı Renklendirmenin 5 Kolay Yolu

Evliliğin ilk aşamasında ya da uzun zamandır süren bir ilişki içinde olabilirsiniz. İki durumda da cinsel yaşamınızın her zaman renkli ve heyecan verici olması gerekir. Zaman içinde eşiniz veya sevgilinizle aranızda oluşan aşinalık, bu heyecan ve hevesinizi azaltabilir. Fakat seks hayatınızı mümkün olduğunca taze hissetmeye çalışmalısınız. Eğer eski etkiyi hissetmiyorsanız sizin için hazırladığımız 5 öneriyle eski heyecanınıza kavuşabilirsiniz!

Mükemmel Öpücük İçin Taktikler

Sevgiyi ve tutkuyu ifade etmenin, hissetmenin en seksi hallerinden biridir öpüşmek. Öpüşmenizi daha can alıcı bir hale getirmenizi sağlayacak taktikleri açıklıyoruz!

Cinsellik Hakkında Sıkça Sorulan 8 soru!

Cinsellik ülkemizde büyük bir tabu olarak kabul edilir ve aileler içerisinde çok konuşulmaz. Sizin için cinsellikle ilgili olarak en çok merak edilen 8 soruyu inceledik.