Anasayfa / Sağlık / Aşk & İlişkiler / Cinsellik / Cinsel Mitler Nedir?

Cinsel Mitler Nedir?

İnsanların halk arasında oluşturdukları kulaktan kulağa aktarılan cinsellikle alakalı bazı yanlış düşüncelerdir. Cinsellik ülkemizde fazla konuşulmayan bir konu olduğu için birey cinselliği kulaktan dolma bilgilerle alıyor ve doğal olarak bazı düşünceler halk arasında kalıplaşıyor.

KİŞİNİN BİLİNÇALTINA YERLEŞİYOR

Cinsel mitler insanlar üzerinde birçok olumsuz etkiye sahiptir. Küçük yaşlardan itibaren verilmesi gereken cinsel eğitim ne yazık ki verilmiyor ve bu büyüme sürecinde cinsel mitler ister istemez kişinin bilinçaltına yerleşiyor. Bunun sebebi ise ülkemizde cinsellik kınanan, kötülenen ve kaçınılan bir konu olduğu için eğitimi yeteri kadar verilemiyor. Tüm bu sebepler ilerleyen yaşlarda önemli problemler olarak karşımıza çıkıyor.

Bazı cinsel mitlere göz atalım:

1. Erkekler cinselliği her zaman ister ve her zaman buna hazırdır.
2. Cinsel ilişkiyi her zaman erkek yönetir, bu konu hakkında en bilgili kişi odur.
3. Sevişme sırasında konuşulmaz.
4. Cinsellik hakkında öğrenilecek yeni şeyler yoktur. Bunlar tamamen içgüdüseldir, öğrenilmez.
5. Mastürbasyon zararlıdır.
6. Erkeğin penisinin boyu çok önemlidir.
7. Büyük bir penis iyi sevişmenin anahtarıdır.
8. Cinsel fanteziler ahlak dışıdır.
9. Cinsel eylemi erkek başlatmalıdır.

10. Erkeğin penis boyu ile cinsel ilişkiden alınan hazzın seviyesi doğrudan orantılıdır.
11. Cinsellik penisin vajinayla birleşmesinden ibarettir.
12. Kadınlar erkeklere göre cinsellikten daha fazla zevk alırlar.
13. Erkeğin cinselliğinin yalın olmasına karşın kadınınki karmaşıktır.
14. Erkek sertleşme problemi yaşıyorsa bunun sebebi kadını çekici bulmamasıdır.
15. Cinsel ilişki sırasında erkek vajinaya boşalmadan geri çekilirse hamilelik riski oluşmaz.
16. Yaşlılıkla birlikte cinsellik de biter.
17. Cinselliğin nihai amacı orgazm olmaktır, orgazm olunduktan sonra cinsellik sonlanır.
18. Cinsellikte mühim olan başarıdır.

CİNSEL TERAPİDE BU MİTLER NE İFADE EDER?

Bilişsel-davranışçı modele göre söz konusu mitleri oluşturan en büyük etken yanlış bilgilenmedir. Yanlış bilgilenmeye sebep olan etmenler genellikle arkadaş çevresi, dergiler, pornografik yayınlar ve çeşitli mecmua ve elektronik kaynaklardır.

Tüm bu faktörler bir araya geldiğinde hatalı bilişsel şemaların oluşumuna bunlar ise fazlaca kaygılanmaya, suçluluk duygusu (bilhassa kendini tatmin etme), gerçekçi olmayan beklentiler ve başaramama duygusu gibi nedenlerle cinsel işlev bozuklukların ortaya çıkmasında ve sürmesinde etkili olur. Tüm bu yanlış bilgilenme aşamasının başat aktörlerinden biri cinsel mitlerdir.Söz konusu ekole bağlı olarak tedaviye başlayan terapist ilk seansta bireyin sahip olduğu cinsel mitleri belirleyip bireydeki bu düşüncelerin aslında doğru olduğu bilinen yanlış düşüncelerden ibaret olduğuna dair ona farkındalık kazandırmayı amaçlar. Elbette terapist bu mitlerin birer yanlış düşünce olduğunun ayırdına öncelikle kendisi varmalıdır ve konuyla ilgili tutumunu ve bilgi birikimini, muhakemesini buna göre inşa etmelidir. Terapistin bunu iyi aktarması önemlidir.

Aile Danışmanı ve Cinsel Terapist Psikolog M. Berk KARAOĞLU

Yayın tarihi: 02.03.2018

Hakkında mbahsi

Cevapla

x

Check Also

Cinsel Sorunlar İlişkileri Tehlikeye Sokuyor!

Bazen eşlerden birinin olumsuz ve farkında olmadan yaptığı bir davranış birden bire kendinde veya eşinde işlevsel cinsel bozukluğun ortaya çıkmasına neden olabiliyor. Kişide başlayan bir bozukluk partnerini de etkileyebiliyor. Ancak bu sorunlar çözümsüz değildir. Psikiyatri Uzmanı Dr. Mustafa Güveli konu ile ilgili bilgiler verdi.

Cinsel Hayatınızı Hareketlendirecek 4 Öneri

Uzun süreli ilişkilerde ya da evliliklerde seks hayatı monotonlaşabiliyor. Bu noktada devreye basit ama etkili birkaç yöntem sokabilirsiniz. Yatak odanızı hareketlendirecek 4 öneri...

Cinsel İsteksizlik Konusunda Bilinmesi Gerekenler

Yatakta özel anlar yaşarken artık eskisi kadar istekli olmadığınızı mı fark ettiniz? Belki partneriniz biraz eksik belki de siz… Peki neden böyle oldu? Eski günlere dönebilecek misiniz? İşte cinsel isteksizlik hakkında bilinmesi gerekenler...

Partnerinizle Oynayacağınız Beş Online Seks Oyunu

Günlük yaşantımızın her anında yanımızda olan telefonlar, şimdi de yatağımızda… Cinsel yaşantınızı renklendirmek için sizlere beş online uygulama seçtik.

İç Çamaşırı Renginiz Karakterinizi Anlatıyor!

Renklerin gördüklerimizden daha fazla anlamlara sahip olduğunu bilmeyen yoktur. Bu yüzden seçimleriniz karakterinizi belirler. Peki seçtiğiniz iç çamaşırlarının cinsel kimliğinizi nasıl yansıttığını biliyor musunuz?

Cinsel Hayatınızdaki İletişimde Ne Kadar Başarılısınız?

Mutlu bir cinsel hayatın temeli, doğru ve güçlü iletişimden geçiyor. Partnerlerin arasındaki güvene dayalı açık iletişim, yatak odanızı fazlasıyla etkiliyor. Peki ya siz cinsel hayatınızda başarılı bir iletişim kurabiliyor musunuz?

Seksi Bırakmak Mümkün mü?

Psikoterapist Dr. A. Cem Keçe, Okan Bayülgen'in “Seksi bıraktım, tamamen bıraktım ve çok rahatım. Bütün kötülüklerin anası seks" açıklamasını değerlendirdi. Peki seksi gerçekten bırakmak mümkün mü?

Sekste Yapılan 5 Temel Hata

Seksten yeterince haz alamamanın veya partnerle yaşanan cinsellikte bir şeylerin ters gittiğini düşünmenin nedenlerinin altında, seks sırasında yapılan ve bilgi eksikliğinden kaynaklanan temel hatalar vardır. Psikoterapist Dr. A. Cem KEÇE, sekste yapılan 5 temel hatayı açıkladı.

Cinsel Yaşamınızı Renklendirmenin 5 Kolay Yolu

Evliliğin ilk aşamasında ya da uzun zamandır süren bir ilişki içinde olabilirsiniz. İki durumda da cinsel yaşamınızın her zaman renkli ve heyecan verici olması gerekir. Zaman içinde eşiniz veya sevgilinizle aranızda oluşan aşinalık, bu heyecan ve hevesinizi azaltabilir. Fakat seks hayatınızı mümkün olduğunca taze hissetmeye çalışmalısınız. Eğer eski etkiyi hissetmiyorsanız sizin için hazırladığımız 5 öneriyle eski heyecanınıza kavuşabilirsiniz!

Mükemmel Öpücük İçin Taktikler

Sevgiyi ve tutkuyu ifade etmenin, hissetmenin en seksi hallerinden biridir öpüşmek. Öpüşmenizi daha can alıcı bir hale getirmenizi sağlayacak taktikleri açıklıyoruz!