Anasayfa / Sağlık / Aşk & İlişkiler / Cinsellik / Cinselliğin Düzenli Uyku İle Ne İlgisi Var?

Cinselliğin Düzenli Uyku İle Ne İlgisi Var?

Uykusuzluk, çağımızın bir vebası gibi hemen her insanda kendini gösteriyor. Stresli iş hayatı, kalabalık şehir, gürültü, teknolojk cihazlar uyku düzenimizi sandığımızdan daha fazla etkiliyor. Peki uykusuzluğun cinsel hayatın iyi olmasıyla ne ilgisi var?

Çok fazla! Evet doğru duydunuz. Uyku düzeni cinsel hayat üzerinde önemli bir etkiye sahip. Bu konuda yapılan pek çık araştırma bu gerçeği gözler önüne serdi.

Yataktaki performansı artırıyor

Düzenli uyku vücuttaki tüm sistemlerin düzgün çalışmasını sağlıyor. Bu sayede depresyon, gerginlik gibi psikolojik problemlerin önlenmesine de yardımcı oluyor. Tüm bunlarla beraber yapılan araştırmalar, düzenli uykuya sahip kişilerin cinsel performasının diğerlerine göre daha yüksek olduğunu gösteriyor.

Yine bir araştırmaya göre, günlük uyuma sürenizi bir saat artırdığınızda cinsel isteğiniz de yüzde on dört gibi bir oranda artıyor. Yaklaşık 170 kadın katılımcı ile gerçekleştirilen bir araştırmada; kadınlardan 14 gün boyunca uyku sürelerini ve cinsel hayatlarını takip etmeleri istenmiş. 14 günün sonunda incelenen raporlar, uykusuz kalan kadınların, düzenli uyuyanlara göre ilişki sırasında daha az zevk aldıkları ve orgazm olmada güçlük yaşadıkları ortaya çıkmış.

Kaliteli bir uyku için neler yapılmalı?

  • Daha sağlıklı bir zihin, vücut ve daha aktif, mutlu bir yatak odası için uykunuzu düzene sokmalısınız. Uykunuzu önereceğimiz basit ama etkili adımlarla düzene sokabilirsiniz. 
  • Vücudunuzu dinleyin ve ne kadar uykuya ihtiyacınız olduğunu belirleyin. Bu konuda araştırmalara da ayak uydurabilirsiniz: 18-64 yaş arası bireylerin günlük ortalama 7-9 saat uyuması gerekiyor.
  • Eğer gece uyku tutmadıysa, yatakta dönüp durmak ve uykunuzun gelmesini beklemek yerine partnerinizi seks yapmak için harelete geçirin. Aktif bir cinsel birleşme ve orgazm olmak sizi rahatlatacak böylece mışıl mışıl uyumanızı sağlayacak.
  • Uyumadan birkaç saat önce televizyon, bilgisayar gibi elektronik aletleri kapatın. Cep telefonunuzu ise uzak bir yerde bırakın. Akıllı telefonlar neredeyse bizden bir parça haline gelmiş olsa bile sağlıklı bir uyku için uzağınızda kalmaları gerekiyor. En azından geceleri…

MAHMURE ÖZEL

CEP TELEFONUNUZU GECE KULLANMAMANIZ İÇİN 3 SEBEP

Yayın tarihi: 14.01.2019

Hakkında mbahsi

Cevapla

x

Check Also

Cinsel Hayatınızı Hareketlendirecek 4 Öneri

Uzun süreli ilişkilerde ya da evliliklerde seks hayatı monotonlaşabiliyor. Bu noktada devreye basit ama etkili birkaç yöntem sokabilirsiniz. Yatak odanızı hareketlendirecek 4 öneri...

Cinsel İsteksizlik Konusunda Bilinmesi Gerekenler

Yatakta özel anlar yaşarken artık eskisi kadar istekli olmadığınızı mı fark ettiniz? Belki partneriniz biraz eksik belki de siz… Peki neden böyle oldu? Eski günlere dönebilecek misiniz? İşte cinsel isteksizlik hakkında bilinmesi gerekenler...

Partnerinizle Oynayacağınız Beş Online Seks Oyunu

Günlük yaşantımızın her anında yanımızda olan telefonlar, şimdi de yatağımızda… Cinsel yaşantınızı renklendirmek için sizlere beş online uygulama seçtik.

İç Çamaşırı Renginiz Karakterinizi Anlatıyor!

Renklerin gördüklerimizden daha fazla anlamlara sahip olduğunu bilmeyen yoktur. Bu yüzden seçimleriniz karakterinizi belirler. Peki seçtiğiniz iç çamaşırlarının cinsel kimliğinizi nasıl yansıttığını biliyor musunuz?

Cinsel Hayatınızdaki İletişimde Ne Kadar Başarılısınız?

Mutlu bir cinsel hayatın temeli, doğru ve güçlü iletişimden geçiyor. Partnerlerin arasındaki güvene dayalı açık iletişim, yatak odanızı fazlasıyla etkiliyor. Peki ya siz cinsel hayatınızda başarılı bir iletişim kurabiliyor musunuz?

Seksi Bırakmak Mümkün mü?

Psikoterapist Dr. A. Cem Keçe, Okan Bayülgen'in “Seksi bıraktım, tamamen bıraktım ve çok rahatım. Bütün kötülüklerin anası seks" açıklamasını değerlendirdi. Peki seksi gerçekten bırakmak mümkün mü?

Sekste Yapılan 5 Temel Hata

Seksten yeterince haz alamamanın veya partnerle yaşanan cinsellikte bir şeylerin ters gittiğini düşünmenin nedenlerinin altında, seks sırasında yapılan ve bilgi eksikliğinden kaynaklanan temel hatalar vardır. Psikoterapist Dr. A. Cem KEÇE, sekste yapılan 5 temel hatayı açıkladı.

Cinsel Yaşamınızı Renklendirmenin 5 Kolay Yolu

Evliliğin ilk aşamasında ya da uzun zamandır süren bir ilişki içinde olabilirsiniz. İki durumda da cinsel yaşamınızın her zaman renkli ve heyecan verici olması gerekir. Zaman içinde eşiniz veya sevgilinizle aranızda oluşan aşinalık, bu heyecan ve hevesinizi azaltabilir. Fakat seks hayatınızı mümkün olduğunca taze hissetmeye çalışmalısınız. Eğer eski etkiyi hissetmiyorsanız sizin için hazırladığımız 5 öneriyle eski heyecanınıza kavuşabilirsiniz!

Mükemmel Öpücük İçin Taktikler

Sevgiyi ve tutkuyu ifade etmenin, hissetmenin en seksi hallerinden biridir öpüşmek. Öpüşmenizi daha can alıcı bir hale getirmenizi sağlayacak taktikleri açıklıyoruz!

Cinsellik Hakkında Sıkça Sorulan 8 soru!

Cinsellik ülkemizde büyük bir tabu olarak kabul edilir ve aileler içerisinde çok konuşulmaz. Sizin için cinsellikle ilgili olarak en çok merak edilen 8 soruyu inceledik.