Anasayfa / Sağlık / Aşk & İlişkiler / Cinsellik / Kadınların İçin En Güvenli Doğum Kontrol Yöntemleri

Kadınların İçin En Güvenli Doğum Kontrol Yöntemleri

Doğum kontrol hapları

Kadınların en sık başvurduğu yöntemlerden biri olan doğum kontrol hapları, doğru ve düzenli kullanıldığında neredeyse %100 oranında hamilelikten korur. Gebelikten korumasının yanı sıra adet dönemlerinin düzenli olması, adet kanaması sırasında olan ağrının hafiflemesi, yumurtalık ve rahim kanserine karşı korunma, akne ve sivilcelerin düzelmesi ve dış gebeliğin önlenmesi gibi avantajları bulunur. Bunların yanında bazı kadınlarda kilo artışı yapması ve düzenli kullanma mecburiyeti gibi dezavantajları bulunan yöntemin doktor kontrolünde uygulanması oldukça önemlidir.

Rahim içi araç kullanımı (Spiral, RİA)

Genel adı spiral olarak bilinen rahim içi araçlar dünyada en yaygın kullanılan ve oldukça uzun süreli (10-12 yıl) etkili olan bir doğum kontrol yöntemidir. Özellikle de ilaç kullanmaktan çekinen kadınların sıkça tercih ettiği bu yöntem %99 oranında gebelikten korur ve zarasızdır. Uzman bir doktor tarafından takılması gereken spiral, istenildiği zaman çıkarılır ve hemen hamile kalınabilir.

1 veya 3 aylık iğne

Doktor kontrolünde 1 ya da 3 aylık periyotlarla doğrudan kas içine uygulanan iğneler progesteron hormonu içerirler. İlk kullanılmaya başlandığı aylarda düzensiz kanamalara sebep olsa da %98 oranında gebelikten korunma sağlar.

Deri altı implant

Kolun iç kısmına ve deri altına 1 ya da 6 kapsül yerleştirilmesi ile uygulanan yöntemin gebelikten %100 koruduğu bilinir. Üstelik koruma süresi 3-5 yıl arasıdır. Vücutta ödem yapması, göğüslerde hassasiyet ve kilo artışı gibi yan etkileri bulunsa da yapıldıktan sonra özel bir çaba harcanmadığı için sık tercih edilen yöntemlerden biridir.

Diyagram

Spermlerin rahme geçmesini önleme amacıyla ince bir plastikten yapılan kapağın rahim ağzına yerleştirilmesi ile gebelikten koruyan yöntemdir. Hamilelikten koruma oranı %99 olup, hiçbir yan etkisi ve zararı bulunmaz. Ancak kadın her ilişki öncesi diyaframı kendi yerleştirir ve ilişki sonrasında da çıkarır.

Yayın tarihi: 06.09.2018

Hakkında mbahsi

Cevapla

x

Check Also

Cinsel Sorunlar İlişkileri Tehlikeye Sokuyor!

Bazen eşlerden birinin olumsuz ve farkında olmadan yaptığı bir davranış birden bire kendinde veya eşinde işlevsel cinsel bozukluğun ortaya çıkmasına neden olabiliyor. Kişide başlayan bir bozukluk partnerini de etkileyebiliyor. Ancak bu sorunlar çözümsüz değildir. Psikiyatri Uzmanı Dr. Mustafa Güveli konu ile ilgili bilgiler verdi.

Cinsel Hayatınızı Hareketlendirecek 4 Öneri

Uzun süreli ilişkilerde ya da evliliklerde seks hayatı monotonlaşabiliyor. Bu noktada devreye basit ama etkili birkaç yöntem sokabilirsiniz. Yatak odanızı hareketlendirecek 4 öneri...

Cinsel İsteksizlik Konusunda Bilinmesi Gerekenler

Yatakta özel anlar yaşarken artık eskisi kadar istekli olmadığınızı mı fark ettiniz? Belki partneriniz biraz eksik belki de siz… Peki neden böyle oldu? Eski günlere dönebilecek misiniz? İşte cinsel isteksizlik hakkında bilinmesi gerekenler...

Partnerinizle Oynayacağınız Beş Online Seks Oyunu

Günlük yaşantımızın her anında yanımızda olan telefonlar, şimdi de yatağımızda… Cinsel yaşantınızı renklendirmek için sizlere beş online uygulama seçtik.

İç Çamaşırı Renginiz Karakterinizi Anlatıyor!

Renklerin gördüklerimizden daha fazla anlamlara sahip olduğunu bilmeyen yoktur. Bu yüzden seçimleriniz karakterinizi belirler. Peki seçtiğiniz iç çamaşırlarının cinsel kimliğinizi nasıl yansıttığını biliyor musunuz?

Cinsel Hayatınızdaki İletişimde Ne Kadar Başarılısınız?

Mutlu bir cinsel hayatın temeli, doğru ve güçlü iletişimden geçiyor. Partnerlerin arasındaki güvene dayalı açık iletişim, yatak odanızı fazlasıyla etkiliyor. Peki ya siz cinsel hayatınızda başarılı bir iletişim kurabiliyor musunuz?

Seksi Bırakmak Mümkün mü?

Psikoterapist Dr. A. Cem Keçe, Okan Bayülgen'in “Seksi bıraktım, tamamen bıraktım ve çok rahatım. Bütün kötülüklerin anası seks" açıklamasını değerlendirdi. Peki seksi gerçekten bırakmak mümkün mü?

Sekste Yapılan 5 Temel Hata

Seksten yeterince haz alamamanın veya partnerle yaşanan cinsellikte bir şeylerin ters gittiğini düşünmenin nedenlerinin altında, seks sırasında yapılan ve bilgi eksikliğinden kaynaklanan temel hatalar vardır. Psikoterapist Dr. A. Cem KEÇE, sekste yapılan 5 temel hatayı açıkladı.

Cinsel Yaşamınızı Renklendirmenin 5 Kolay Yolu

Evliliğin ilk aşamasında ya da uzun zamandır süren bir ilişki içinde olabilirsiniz. İki durumda da cinsel yaşamınızın her zaman renkli ve heyecan verici olması gerekir. Zaman içinde eşiniz veya sevgilinizle aranızda oluşan aşinalık, bu heyecan ve hevesinizi azaltabilir. Fakat seks hayatınızı mümkün olduğunca taze hissetmeye çalışmalısınız. Eğer eski etkiyi hissetmiyorsanız sizin için hazırladığımız 5 öneriyle eski heyecanınıza kavuşabilirsiniz!

Mükemmel Öpücük İçin Taktikler

Sevgiyi ve tutkuyu ifade etmenin, hissetmenin en seksi hallerinden biridir öpüşmek. Öpüşmenizi daha can alıcı bir hale getirmenizi sağlayacak taktikleri açıklıyoruz!