Anasayfa / Sağlık / Aşk & İlişkiler / Cinsellik / Libido Düşüklüğünün Nedenlerinin Biliyor Musunuz?

Libido Düşüklüğünün Nedenlerinin Biliyor Musunuz?

TESTESTERONUN DÜŞÜK OLMASI

Erkeklerde ve kadınlarda libidoyu yöneten hormon olan testesteronun azlığı libidonun düşmesine sebep olur.

HASTALIKLAR VE İLAÇLARIN YAN ETKİLERİ

Yüksek tansiyon ilaçları, alerjilere karşı kullanılan antihistaminik ilaçlar, doğum kontrol hapları, fibromiyalji (kas-iskelet sistemi hastalığı), zayıflamak için kullanılan bazı ilaçlar ve antidepresanlar orgazmı zorlaştırarak yani erken boşalmaya sebep olarak ereksiyonu engeller. Kadınlarda vajinal kuruluk ile birlikte libido düşüşü olur.

YEME BOZUKLUKLARI

Yeme ile ilgili sorunlar vücudun görünüşünü, buna bağlı olarak psikolojiyi ve libidoyu etkiler.

HUZURSUZ BACAK SEMDROMU (RLS)

Huzursuz bacak sendromu, sinir sistemindeki rahatsızlıklara bağlı olarak bacaklarda ani sarsılmalar ve kontrol edilemeyen hareketlerin olmasıdır. Huzursuz bacak sendromu atakları sertleşme bozukluğuna, libido düşüklüğüne neden olur.

MONOTONLUK VE İLETİŞİMSİZLİK

İlişkilerde bazen heyecan azalabilir. Bunun nedeni bazen günlük koşturmacanın verdiği yorgunluk, bazen teknoloji ile fazla iç içe olunmasıdır. Bu durumda konuşmak sorunları çözmenin ilk adımıdır. İletişim kurarak birbirinizin ihtiyaçlarını anlamakta güçlük çekiyorsanız libidonuzun düşmesi oldukça muhtemeldir.

AŞIRI ALKOL KULLANIMI

Çok fazla alkol tüketmek yorgun hissettirerek çiftleri karamsarlaştırabilir, motivasyonu düşürebilir ve güzel bir geceden alıkoyabilir.

DEPRESYON VE STRES

Günümüzün en popüler psikiyatrik hastalığı depresyon mutluluk hormonları depamin ve serotoninin az salgılanmasına sebep olarak libidonun düşmesine yol açar. Stres artışı seks hormonlarının azalmasını sağlar.

Libido düşüklüğü sorunu yaşıyorsanız bir endokrinoloji uzmanına danışarak hormon testleri yaptırarak doktorunuzun belirlediği tedaviyi uygulayın. Bu tedavilerin yanında doğal yöntemlerden yararlanarak afrodizyak etkisi olan bal, incir, muz, avokado, bitter çikolata, acı kırmızı biber, enginar, kabak çekirdeği, fındık ve şarap tüketebilir, meditasyon yapabilir, dengeli beslenebilir ve partnerinizle iletişime geçerek sorunları çözmeye çalışabilirsiniz.

Yayın tarihi: 22.10.2018

Hakkında mbahsi

Cevapla

x

Check Also

Cinsel Sorunlar İlişkileri Tehlikeye Sokuyor!

Bazen eşlerden birinin olumsuz ve farkında olmadan yaptığı bir davranış birden bire kendinde veya eşinde işlevsel cinsel bozukluğun ortaya çıkmasına neden olabiliyor. Kişide başlayan bir bozukluk partnerini de etkileyebiliyor. Ancak bu sorunlar çözümsüz değildir. Psikiyatri Uzmanı Dr. Mustafa Güveli konu ile ilgili bilgiler verdi.

Cinsel Hayatınızı Hareketlendirecek 4 Öneri

Uzun süreli ilişkilerde ya da evliliklerde seks hayatı monotonlaşabiliyor. Bu noktada devreye basit ama etkili birkaç yöntem sokabilirsiniz. Yatak odanızı hareketlendirecek 4 öneri...

Cinsel İsteksizlik Konusunda Bilinmesi Gerekenler

Yatakta özel anlar yaşarken artık eskisi kadar istekli olmadığınızı mı fark ettiniz? Belki partneriniz biraz eksik belki de siz… Peki neden böyle oldu? Eski günlere dönebilecek misiniz? İşte cinsel isteksizlik hakkında bilinmesi gerekenler...

Partnerinizle Oynayacağınız Beş Online Seks Oyunu

Günlük yaşantımızın her anında yanımızda olan telefonlar, şimdi de yatağımızda… Cinsel yaşantınızı renklendirmek için sizlere beş online uygulama seçtik.

İç Çamaşırı Renginiz Karakterinizi Anlatıyor!

Renklerin gördüklerimizden daha fazla anlamlara sahip olduğunu bilmeyen yoktur. Bu yüzden seçimleriniz karakterinizi belirler. Peki seçtiğiniz iç çamaşırlarının cinsel kimliğinizi nasıl yansıttığını biliyor musunuz?

Cinsel Hayatınızdaki İletişimde Ne Kadar Başarılısınız?

Mutlu bir cinsel hayatın temeli, doğru ve güçlü iletişimden geçiyor. Partnerlerin arasındaki güvene dayalı açık iletişim, yatak odanızı fazlasıyla etkiliyor. Peki ya siz cinsel hayatınızda başarılı bir iletişim kurabiliyor musunuz?

Seksi Bırakmak Mümkün mü?

Psikoterapist Dr. A. Cem Keçe, Okan Bayülgen'in “Seksi bıraktım, tamamen bıraktım ve çok rahatım. Bütün kötülüklerin anası seks" açıklamasını değerlendirdi. Peki seksi gerçekten bırakmak mümkün mü?

Sekste Yapılan 5 Temel Hata

Seksten yeterince haz alamamanın veya partnerle yaşanan cinsellikte bir şeylerin ters gittiğini düşünmenin nedenlerinin altında, seks sırasında yapılan ve bilgi eksikliğinden kaynaklanan temel hatalar vardır. Psikoterapist Dr. A. Cem KEÇE, sekste yapılan 5 temel hatayı açıkladı.

Cinsel Yaşamınızı Renklendirmenin 5 Kolay Yolu

Evliliğin ilk aşamasında ya da uzun zamandır süren bir ilişki içinde olabilirsiniz. İki durumda da cinsel yaşamınızın her zaman renkli ve heyecan verici olması gerekir. Zaman içinde eşiniz veya sevgilinizle aranızda oluşan aşinalık, bu heyecan ve hevesinizi azaltabilir. Fakat seks hayatınızı mümkün olduğunca taze hissetmeye çalışmalısınız. Eğer eski etkiyi hissetmiyorsanız sizin için hazırladığımız 5 öneriyle eski heyecanınıza kavuşabilirsiniz!

Mükemmel Öpücük İçin Taktikler

Sevgiyi ve tutkuyu ifade etmenin, hissetmenin en seksi hallerinden biridir öpüşmek. Öpüşmenizi daha can alıcı bir hale getirmenizi sağlayacak taktikleri açıklıyoruz!