Anasayfa / Sağlık / Aşk & İlişkiler / Cinsellik / Seksting Nedir? Seksting Nasıl Yapılır?

Seksting Nedir? Seksting Nasıl Yapılır?

SEKSTİNG EĞLENCELİ OLABİLDİĞİ GİBİ RİSKLİ DE OLABİLİR

Seksting kimin yaptığına ve ne tür bir ilişki içinde yapıldığına bağlı olarak olumlu ya da olumsuz sonuçlar doğurabilir. Sürmekte olan çift ilişkilerinde kullanıldığında ilişkiye renk katan, heyecan getiren ve keyif veren bir çeşitlilik sağlayabilir. Ancak yeni başlayan ilişkilerde ya da henüz bir ilişki içinde olmayan kişiler arasında ya da ilişki dışında başkalarıyla yapıldığında ilişki çatışmaları veya aldatma gibi olumsuz sonuçları olabilir. Seksting tek taraflı olarak karşı tarafı rahatsız edecek şekilde yapıldığında cinsel tacize girer. 18 yaşın altındaki çocukların fotoğraflarını içerdiğinde veya herhangi bir kişiye rızası olmadan yapıldığında suç kapsamındadır. Ayrıca gönderilen mesajların başkalarıyla paylaşılması ve yayınlanması da suç niteliği taşır.

ÇİFTLER VE SEKSTİNG

Seksting sürekli bir ilişki bağlamında, arzuyu ve şehveti ifade etmenin heyecan verici bir yolu olabilir. Çiftlerin cinsel yaşamları içinde farklılık yaratacak bir seks oyunu olarak cinsel heyecanı arttırabilir. Hızlı erotik mesaj alışverişiyle gelen heyecan sextingi cazip kılan bir faktördür. Bu dijital önsevişme biçimindeki heyecan, beynin ödül ve zevk merkezlerini kontrol etmeye yardımcı olan ve duygusal tepkileri düzenleyen bir nörotransmiter olan dopaminin salınmasına yol açar ve böylece yazışan kişilerin dürtüselliklerini tetikleyerek cinsel olarak uyarılmalarını sağlar. Seks vücudumuzla başlar gibi görünebilir ama aslında beynimizde başlar. Erotik bir görüntü görmek, cinsel içerikli sözler duymak, cinsel dürtüleri uyandıran zihinsel tetikleyicilerdir. Öte yandan birbirleriyle daha önce hiç cinsel ilişki kurmamış iki kişinin ilk cinsel ilişkilerinden önce sexting yapmaları yüz yüze olmadan yazışmanın verdiği rahatlık ve cesaretle yazılan şeylerin gerçek cinsel ilişki için beklentilerini arttırması olasıdır. Ancak sextingdeki cazibenin geçek bir birleşmede bulunamaması hayal kırıklığına neden olabilir.

ERGENLER VE SEKSTİNG

Seksting her yaştan insan tarafından karşılıklı rıza ile yapılabilir ama ergenler söz konusu olduğunda karşılıklı rıza olsa da tehlikelerinin olduğu unutulmamalıdır. Cep telefonu kullanma yaşı ilkokula kadar düştüğü için çocuklar da risk altındadır. Sekstingi riskli yapan şey bireysel, sosyal ve yasal açıdan potansiyel sonuçlarıdır. Cinsel içeriklerin rıza dışı yayılmasının ruhsal sağlık, okul ve ilişkiler üzerindeki olumsuz etkilerine ve aşağılanma, siber zorbalık, şantaj ya da taciz gibi kötü amaçlı kullanımlarına rastlanmaktadır. Bu da gençlerin depresyon ya da intihar girişimi de dahil olmak üzere ciddi psikolojik sorunların yanı sıra okul değiştirme ya da okulu bırakma gibi sosyal konumları açısından olumsuz sonuçlara yol açabilir, hatta onları riskli cinsel davranışlara yöneltebilir. Toplumsal cinsiyet normları açısından düşünüldüğünde seksting içeriklerinin ifşa olmasının kızlar açısından daha vahim sonuçlar doğurabilir. Ergenlerin sekstinge yönelmelerinde akran davranışları önemli bir faktördür. Sosyal medyanın popülaritesi, çevrimiçi bağlamlarda sağlanan özgürlük ve bu ortamlara erişimin kolaylığı ve hızı, akranlar arasındaki etkileşimi arttırmaktadır. Akran grubu, ergenlerin cinsellik hakkındaki bilgileri, tutumları ve davranışları ilk öğrendiği yerdir. Bu nedenle, gençlerin sosyal ağları cinselliği öğrenmek ve araştırmak için güvenli bir yer olarak görmeleri şaşırtıcı değildir. Ebeveynlerin, çocuklarını seksting karşı koruyabilmelerinin en etkili yollarından biri onlarla konuşarak risklerinin ve sonuçlarının neler olabileceğini anlatmaları doğru kararlar vermelerini sağlayacaktır.

BAĞIMLILIK VE SEKSTİNG

Seksting diğer bağımlılıklar gibi yıkıcı sonuçlara neden olan cinsel bağımlılığın bir belirtisi de olabilir. Cinsel bağımlılık, kişinin özgüvenini, kariyerini, ilişkilerini olumsuz etkileyen takıntılı, zorlayıcı, kontrol edilemeyen cinsel düşünce, eylem ve davranışları içerir. Diğer bağımlılıklara benzer şekilde, cinsel bağımlılık da ilerleyicidir. Seksting de cinsel bağımlılıkta kontrol edilemeyen spesifik bir davranış olabilir. İnsanların sürekli erişilebilir olmasını sağlayan mobil cihazlar bu bağımlılığı daha yaygın hale getirmede önemli bir etkiye sahiptir. Bazı erkekler için yüz yüze etkileşimin olmadığı bir iletişim biçimi güç ve cesaret duygusu yaratır. Gerçek yaşamlarında hiçbir taciz eylemi olmayan erkeklerin sanal dünyada tacizcilere dönüşmelerinin nedeni budur. İnternetin yarattığı anonimlik duvarının arkasında kediler aslana dönüşür ve aldıkları güçle teşhircilik ve cinsel taciz gibi, normalde utanç duyacakları ve yapmaktan çekinecekleri şeyleri rahatlıkla yapabilir hale gelebilirler.

SEKSTİNG GİZLİ KALMAYABİLİR

Dijital dünya beraberinde çeşitli olumsuzlukları da getirmektedir. Akıllı telefonlarda bir fotoğraf çekip göndermek ya da o an hissettiklerinizi paylaşmak anlık bir karardır. Yayınlamayı ve paylaşmayı hızlı ve kolay hale getirmek için tasarlanan sosyal ağlar ve uygulamalarda paylaştıklarınızın kontrolünü elinizde tutmanız zor. Gönder düğmesine bastığınızda, o fotoğraf ya da yazı artık tüm dünyaya açık hale gelmiş demektir. Seksting çoğunlukla birbirlerini iyi tanıyan ve birbirlerine güvenen kişiler arasında, ilişki bittiğinde bile, bunların başkalarıyla asla paylaşılmayacağına olan inançla yapılabilir. Ancak yeterince tanımadığınız kişilerle sekstingin paylaştıklarınızın gizli kalmama ihtimali olan riskli bir eylem olduğunu unutmayın.

PSİKOTERAPİST DR.CEM KEÇE 

https://www.instagram.com/drcemkece/ 

Yayın tarihi: 30.01.2019

Hakkında mbahsi

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Cinsel Hayatınızı Hareketlendirecek 4 Öneri

Uzun süreli ilişkilerde ya da evliliklerde seks hayatı monotonlaşabiliyor. Bu noktada devreye basit ama etkili birkaç yöntem sokabilirsiniz. Yatak odanızı hareketlendirecek 4 öneri...

Cinsel İsteksizlik Konusunda Bilinmesi Gerekenler

Yatakta özel anlar yaşarken artık eskisi kadar istekli olmadığınızı mı fark ettiniz? Belki partneriniz biraz eksik belki de siz… Peki neden böyle oldu? Eski günlere dönebilecek misiniz? İşte cinsel isteksizlik hakkında bilinmesi gerekenler...

Partnerinizle Oynayacağınız Beş Online Seks Oyunu

Günlük yaşantımızın her anında yanımızda olan telefonlar, şimdi de yatağımızda… Cinsel yaşantınızı renklendirmek için sizlere beş online uygulama seçtik.

İç Çamaşırı Renginiz Karakterinizi Anlatıyor!

Renklerin gördüklerimizden daha fazla anlamlara sahip olduğunu bilmeyen yoktur. Bu yüzden seçimleriniz karakterinizi belirler. Peki seçtiğiniz iç çamaşırlarının cinsel kimliğinizi nasıl yansıttığını biliyor musunuz?

Cinsel Hayatınızdaki İletişimde Ne Kadar Başarılısınız?

Mutlu bir cinsel hayatın temeli, doğru ve güçlü iletişimden geçiyor. Partnerlerin arasındaki güvene dayalı açık iletişim, yatak odanızı fazlasıyla etkiliyor. Peki ya siz cinsel hayatınızda başarılı bir iletişim kurabiliyor musunuz?

Seksi Bırakmak Mümkün mü?

Psikoterapist Dr. A. Cem Keçe, Okan Bayülgen'in “Seksi bıraktım, tamamen bıraktım ve çok rahatım. Bütün kötülüklerin anası seks" açıklamasını değerlendirdi. Peki seksi gerçekten bırakmak mümkün mü?

Sekste Yapılan 5 Temel Hata

Seksten yeterince haz alamamanın veya partnerle yaşanan cinsellikte bir şeylerin ters gittiğini düşünmenin nedenlerinin altında, seks sırasında yapılan ve bilgi eksikliğinden kaynaklanan temel hatalar vardır. Psikoterapist Dr. A. Cem KEÇE, sekste yapılan 5 temel hatayı açıkladı.

Cinsel Yaşamınızı Renklendirmenin 5 Kolay Yolu

Evliliğin ilk aşamasında ya da uzun zamandır süren bir ilişki içinde olabilirsiniz. İki durumda da cinsel yaşamınızın her zaman renkli ve heyecan verici olması gerekir. Zaman içinde eşiniz veya sevgilinizle aranızda oluşan aşinalık, bu heyecan ve hevesinizi azaltabilir. Fakat seks hayatınızı mümkün olduğunca taze hissetmeye çalışmalısınız. Eğer eski etkiyi hissetmiyorsanız sizin için hazırladığımız 5 öneriyle eski heyecanınıza kavuşabilirsiniz!

Mükemmel Öpücük İçin Taktikler

Sevgiyi ve tutkuyu ifade etmenin, hissetmenin en seksi hallerinden biridir öpüşmek. Öpüşmenizi daha can alıcı bir hale getirmenizi sağlayacak taktikleri açıklıyoruz!

Cinsellik Hakkında Sıkça Sorulan 8 soru!

Cinsellik ülkemizde büyük bir tabu olarak kabul edilir ve aileler içerisinde çok konuşulmaz. Sizin için cinsellikle ilgili olarak en çok merak edilen 8 soruyu inceledik.