Anasayfa / Sağlık / Genel Sağlık / Obeziteyi Önlemek Mümkün!

Obeziteyi Önlemek Mümkün!

Egzersiz ve aktif bir yaşam genel sağlığı korumak için çok önemlidir. Egzersiz yapmamak ise obezitenin başlıca nedenleri arasındadır. Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Kamil Gülpınar, sizler için obeziteyi önlemek ve obezite tedavisi için egzersizin önemini anlatıyor.
“Obezite, enerji dengesizliğinden kaynaklanır; çok fazla kalori alınır, çok az kalori yakılır. İnsanların her gün kaç kalori aldığı veya enerjinin ne kadar yakıldığını etkileyen faktörler arasında yaş, vücut yapısı ve genetik özellikler bulunur. Aktif olmak insanların sağlıklı bir şekilde kilo vermelerine veya kilolarını korumaya yardımcı olur. Aynı zamanda, kalp hastalığı, diyabet, felç, yüksek tansiyon, osteoporoz ve bazı kanserlerin riskini azaltabilir, aynı zamanda stresi azaltarak ruh sağlığını koruyabilir. Aktif olmayan ve hareketsiz yaşam tarzı ise tam tersi bir etki yapar. Fiziksel aktivitenin sağlığa bu kadar faydasına rağmen, dünya üzerindeki insanlar iş yerinde, evde ve bir yerden başka yere seyahat ederken çok az hareket ediyor ve fiziksel aktivitedeki bu düşüşün küresel obezite salgınına ve dolayısıyla her yerde artan kronik hastalık oranlarına etkisi büyüktür.”

Sağlığı korumak için en az ne kadar hareket edilmeli

“Genel sağlığı korumak için yetişkin birinin günde en iki saat orta-şiddetli fiziksel aktiviteye ihtiyacı var. Çocukların ise günde en az bir saat daha fazla fiziksel aktivitesi gerekir. “Fiziksel aktivite” iş ya da oyun olsun, kalori yakan herhangi bir vücut hareketini, günlük işleri ya da günlük işe gidip gelme sırasında harcanan efor anlamına gelir. Fiziksel aktivitenin bir alt kategorisi olan “egzersiz” ise fiziksel uygunluğu ve sağlığı iyileştirmeyi amaçlayan planlı, yapılandırılmış ve tekrar eden faaliyetleri ifade eder. Genetik, bir kişinin obez olma ihtimalinde rol oynayabilmesine rağmen, tüketilen kalorilerin miktarı uzun bir süre boyunca harcanan kalorinin miktarını aştığında obezite durumu oluşur. Fazla kalori, vücutta yağ olarak depolanır ve uzun süreli kalorik aşırılıkla, bir birey sonunda obez olur. Düzenli egzersiz yapmak ve sağlıklı beslenmek obezite ile savaşmanın yollarıdır. Tüm bu fiziksel aktivitelerin sonunda alınan kalorinin fazla, harcanan kalorinin az olması vücutta yağ depolamasına neden olur. Vücutta biriken yağ nedeniyle kişinin vücut kitle indeksinin 30’un üzerine çıkması ise obezite olarak tanımlanır.”

“Vücudunuzun beyninizden dizlerinize kadar her kısmı obeziteden etkilenebilir. Düzenli bir egzersiz programı bu sıkıntıların bir kısmıyla mücadeleye yardımcı olabilir ve daha sağlıklı ve mutlu olursunuz. Obeziteden kaynaklanan en belirgin engellerden birisi de egzersiz toleransının azalmasıdır, bu nedenle ileri seviyedeki obezite hastaları bu egzersizleri yapamazlar. Eğer doktor kontrolünde diyet ve egzersiz yapmalarına rağmen kilo veremiyorlarsa obezite cerrahisinden destek almaları gerekir. Obezite cerrahisiyle midenin boyutu küçültülüp, yiyecekleri sindirim kapasitesi azaltılabilir. Obezite cerrahisinden sonra da kilo vermeyi hızlandırmak ve verilen kiloların geri alınmasını engellemek için yine doktor kontrolünde diyet ve egzersiz yapılması gerekir.”

Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Kamil Gülpınar

 

Hakkında mbahsi

Cevapla

x

Check Also

Bağımlılık Yapan Yiyecekler!

Uzmanlar yenilen yiyecekler ve içeceklerin arasından bağımlılık yapanları tespit ettiler. Peki o besinler hangileri? İşte bağımlılık yapan o yiyecekler!

Gençleştiren Yiyecekler

Günde birkaç öğünde masanızdan eksik etmeyeceğiniz bu yiyecekler sayesinde kendinizi daha zinde ve sağlıklı hissedeceksiniz. İşte sizi zinde tutacak yiyecekler!

Panik Atağın Belirtileri!

Nefesiniz mi daralıyor? Boğulacak gibi mi oluyorsunuz? Panik atak olabilirsiniz. İşte panik atağın belirtileri!

Kanserle Dans Derneği ve Europa Donna Türkiye’nin liderliğindeki Yeni Hikayeler projesi bu sene metastatik meme kanseri hastaları için “Umutlar Çiçek Açsın” dedi.

Rokanın Mucizevi Faydaları

Turpgiller familyasından roka acımsı tadıyla hayatımızda yer alan bitkilerden biri. Peki ya rokanın birbirinden etkili faydalarından haberdar mısınız? İşte rokanın 10 mucizevi faydası...

Dikkat! Diş Ağrınız Varsa…

Diş ağrısı hepimizin ortak korkusu ağrıdığında geçmez, geçtiğinde de etkisini uzun süre üzerinizden atamazsınız. Peki bu ağrıların sebebi ve tedavisi mümkün mü?

Sararmış Dişler İçin Doğal Çözümler

Evde diş beyazlatmanın doğal yolları ile siz de arzu ettiğiniz mükemmel dişlere kavuşacaksınız. Nasıl mı? İşte çözümler...

Yeni Yılda Beslenme: Nasıl Başlarsanız Öyle Gider…

Yılbaşı akşamı çoğu insan için sınırsız yemek ve alkol almak anlamına gelse de yeni yıl gecesini yine sağlıklı,keyifli ve yemek bakımından sağlıklı geçirmek ve ertesi güne de sağlıklı uyanmak mümkün. İşte yeni yıla nasıl sağlıklı girilir sizler için araştırdık!

10 Adımda “1 Ocak” Detoksu

Yılbaşı sofrasında yiyip içtiklerine fazla dikkat etmeyen hatta ‘bir geceden bir şey olmaz’ diyerek ölçüyü kaçırmakta sakınca görmeyenlerdenseniz bu haber tam sizin için! İşte 10 adımda “1 Ocak” detoksu...

Yılbaşı Gecesi İstediğiniz Kadar Yiyin!

Eğlence sabaha kadar uzarken, fazla yediğimizi anlamayız bile. Peki ya ertesi sabah? Yeni yılın ilk gününde, aşırı beslenmenin getireceği olumsuz etkilerle karşılaşmamamız için Beslenme ve Diyet Uzmanı Evrim Demirel faydalı önerilerde bulundu…