Anasayfa / Sağlık / Kadın Sağlığı / Adet Sancısına İyi Gelen Doğal Yöntemler

Adet Sancısına İyi Gelen Doğal Yöntemler

Regl ya da adet olarak adlandırılan perdiyodik dönem, kadın vücudu için çok normal bir dönem olsa da yaşanan ağrılar bu süreci deyim yerindeyse kabusa dönüştürür. Kimileri bu ağırları hafif atlatırken, kimilerinin sancıları ise çok şiddetli olur. Evde uygulayabileceğiniz basit yöntemlerle adet sancılarınızı hafifletebilirsiniz. 

Adet sancısı nasıl geçer?

Sıcak su torbası

Reg döneminde ağrıları geçirmek için akla gelen ilk yöntem sıcak su torbasıdır. Bu, ağrıları geçirmenin en yaygın şeklidir. İşe yarıyor mu? Kesinlikle! Burada dikkat etmeniz gereken nokta ise sıcak su torbanızı direk cildinizin üzerine koymamak olmalı. 

Ilık duş

Ilık duş almak da tıpkı sıcak su torbası gibi kasları gevşettiği için ağrıları hafifletir ve rahatlama sağlar. 

HER DÖRT KADINDAN BİRİ BU SORUNU YAŞIYOR!

Su içmek

Regl döneminde vücut susuz kalabiliyor. Bu dönemde oluşan şişlik, susuz kalmayla birlikte iyice artabiliyor. Adet döneminde bolca tüketeceğiniz su ile vücudunuzu rahatlatabilirsiniz.

Zencefil tüketmek

Zencefil, doğal bir ağrı kesici olarak biliniyor. Adet döneminde içinde zencefil olan gıdaları tüketmek ya da zencefilli çay içmek size iyi gelecektir.

Spor yapmak

Çok yüklenmeden germe ve esneme hareketleri, yürüyüş ve yoga gibi aktiviteler ağrılarınıza iyi gelir. 

Dinlenmek

Ağrınızın başlayacağını hissettiğiniz anda uzanın ve hafif bir ağrı kesici alın. İlacı ilk aşamada almak, ağrıların şiddetlenmesini önleyecektir. Eğer ilaç kullanmaya karşıysanız yeşillik tüketin. Yeşil bitkiler de ağrılarınızın azalmasına yardımcı olur.

KASIKTAKİ ŞİDDETLİ AĞRILARA DİKKAT! 

MAHMURE ÖZEL

Yayın tarihi: 21.12.2018

Hakkında mbahsi

Cevapla

x

Check Also

Vajina estetiğinizden memnun değil misiniz?

Vajinanın estetik ameliyatları sıklıkla doğum sonrası vajina girişinde yırtık ya da istenmeyen izleri kaldırmak genişleyen vajinayı eski haline getirmek için kullanılmıştır.

Vajinismus Hastalarının 8 Fobisi

Vajinismus, vajinal giriş düşüncesi veya girişimi karşısında gösterilen, istem dışı, bedensel ve ruhsal tepkiler olarak tanımlanır...

Kürtajın Riskleri Nelerdir?

Kürtaj nedir? Kürtaj işlemi öncesi neler yapılmaktadır? Kürtaj nasıl yapılır? Kürtajın riskleri nelerdir? Kürtaj sonrası nelere dikkat etmek gerekir?

Doğum Kontrol Haplarını Kimler Kullanamaz?

Regli ağrısından aşırı tüylenmeye kadar birçok rahatsızlığı da tedavi edici etkiye sahip olan doğum kontrol haplarını kullanmak, her kadın için sağlıklı olmayabilir...

Karın Germe Ameliyatı

Liposuction en sık uygulanan estetik cerrahi ameliyatı, abdominoplasti ise 6.sırada...

Kalsiyum Vücuttaki Demiri Çalıyor

Demir eksikliği ve buna bağlı kansızlık hem çocuklarda, hem genç kız ve kadınlarda ciddi sağlık sorunları yaratıyor...

Adet Düzensizliğine Karşı Bitkisel Kürler

Prof. Dr. İbrahim Adnan Saraçoğlu, adet düzensizliğine karşı testere dişli arslanpençesi bitkisiyle uygulanan bu iki kürü tavsiye ediyor...

Yaz İçin Sağlıklı Beslenme Önerileri

Güneşin artık iyice yüzünü göstermeye başladığı bu mevsimde beslenmemize daha çok dikkat etmemiz gerektiğini belirten Aksu Vital Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Uzmanı Senem Dinç yaz aylarında nasıl beslenmek gerektiği konusuna dikkat çekti...

Adet Döneminde Hamile Kalınabilir mi?

Adet kanamasına ilişkin gerçek dışı uydurmalar; vücuttaki kirli kan atılması gibi, zehirli olduğu, vücuttan atılmazsa kişiyi zehirlediği, pis olduğu, bu esnada ilişki kurulursa kısır olunacağı gibi bu şeyler tamamen yanlıştır.

24 Saatte Meme Büyütme Trendi

Son günlerde özellikle Amerika’da sayısı hızla artan, yeni bir trend olarak sunulan ancak cerrahlar arasında tartışma konusu da olan “24 saatlik meme büyütme” konusunu mercek altına aldık...