Anasayfa / Sağlık / Kadın Sağlığı / Genital Bölgenize Asla Yapmamanız Gereken 8 Şey

Genital Bölgenize Asla Yapmamanız Gereken 8 Şey

1- SABUNLA YIKAMAK

Birçok kişinin düştüğü yanlış bu olabilir. Duş sırasında vajinayı sabunla temizlemek genital bölgenin doğal yapısını ve PH dengesini bozar. Mantar, kaşıntı, enfeksiyon gibi olumsuz birçok sonuçlar doğurabilir. Sadece su ile genital bölgenizi temizlemeniz yeterlidir.

2- VAJİNAL TEMİZLİK ÜRÜNLERİ KULLANMAK

Genital bölgenin güzel kokması ve temiz olması için kullanılan sprey, losyon, krem gibi ürünler vajinal enfeksiyona sebep olabilir. Kesinlikle kullanmamalısınız. 

3- VAJİNAL DUŞ YAPMAK

Vajinayı temizlemek için yapılan vajinanın içini yıkama işlemine vajinal duş denir. Fakat bu işlem oldukça zararlıdır. Vajinal duş vajinanın PH dengesini bozarak enfeksiyon riskini artırır. Vajina kendi kendini temizleyen bir yapıdadır, dışını ılık suyla yıkamak yeterlidir.  

4- ÇAMAŞIR SUYU, KARBONATLI SU İLE BEYAZLATMA

Genital bölgedeki kararmalar çoğu kadını rahatsız eder ve beyazlatma için birçok yola başvurulur. Fakat bu tür işlemleri vajinanıza kesinlikle uygulamamalısınız. Özellikle çamaşır suyu ve karbonatlı suyla beyazlatma işlemi genital bölgeniz için çok zaralıdır. 

5- SENTETİK İÇ ÇAMAŞIRLARI KULLANMAK

Sentetik iç çamaşırları genital bölgenizin hava almasını engeller. Hava alamayan genital bölgede ise enfeksiyon riski artar. İç çamaşırı seçimizde mutlaka %100 pamuk olanları tercih edin. 

6-GÜNLÜK PED VE KOKULU PEDLER

Kalitesiz günlük pedler vajinanızın nefes almasını engeller. Özellikle regl döneminde kullanılan pedleri sık değiştirmemek enfeksiyon riskini artırır. Bu nedenle regl döneminde mutlaka pedlerinizi sık sık değiştirmelisiniz. 

Kullandığınız pedlerin mutlaka kokusuz olmasına dikkat edin. Kokulu pedlerin içerisindeki deodorantlar vajinanın yapısını bozar. 

REGL ÖNCESİ SENDROMLA NASIL BAŞ EDİLİR? (TIKLAYIN)

7-TAMPON KULLANMAK

Acil durumlarda veya zor zamanlarda tampon kullanmak size yardımcı olabilir fakat tamponlar vajinanız için sağlıklı değildir. Tampon içerisinde yer alan dezenfektanlar vajinada tahrişe neden olabilir. 

8-DAR KIYAFETLER GİYMEK

Aşırı dar pantolonlar vajinal bölgenizde tahriş, iltihap ve enfeksiyonlara neden olur. Bu nedenle çok dar kıyafetler giymekten kaçınmalısınız. 

MAHMURE ÖZEL

Hakkında mbahsi

Cevapla

x

Check Also

Vajina estetiğinizden memnun değil misiniz?

Vajinanın estetik ameliyatları sıklıkla doğum sonrası vajina girişinde yırtık ya da istenmeyen izleri kaldırmak genişleyen vajinayı eski haline getirmek için kullanılmıştır.

Vajinismus Hastalarının 8 Fobisi

Vajinismus, vajinal giriş düşüncesi veya girişimi karşısında gösterilen, istem dışı, bedensel ve ruhsal tepkiler olarak tanımlanır...

Kürtajın Riskleri Nelerdir?

Kürtaj nedir? Kürtaj işlemi öncesi neler yapılmaktadır? Kürtaj nasıl yapılır? Kürtajın riskleri nelerdir? Kürtaj sonrası nelere dikkat etmek gerekir?

Doğum Kontrol Haplarını Kimler Kullanamaz?

Regli ağrısından aşırı tüylenmeye kadar birçok rahatsızlığı da tedavi edici etkiye sahip olan doğum kontrol haplarını kullanmak, her kadın için sağlıklı olmayabilir...

Karın Germe Ameliyatı

Liposuction en sık uygulanan estetik cerrahi ameliyatı, abdominoplasti ise 6.sırada...

Kalsiyum Vücuttaki Demiri Çalıyor

Demir eksikliği ve buna bağlı kansızlık hem çocuklarda, hem genç kız ve kadınlarda ciddi sağlık sorunları yaratıyor...

Adet Düzensizliğine Karşı Bitkisel Kürler

Prof. Dr. İbrahim Adnan Saraçoğlu, adet düzensizliğine karşı testere dişli arslanpençesi bitkisiyle uygulanan bu iki kürü tavsiye ediyor...

Yaz İçin Sağlıklı Beslenme Önerileri

Güneşin artık iyice yüzünü göstermeye başladığı bu mevsimde beslenmemize daha çok dikkat etmemiz gerektiğini belirten Aksu Vital Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Uzmanı Senem Dinç yaz aylarında nasıl beslenmek gerektiği konusuna dikkat çekti...

Adet Döneminde Hamile Kalınabilir mi?

Adet kanamasına ilişkin gerçek dışı uydurmalar; vücuttaki kirli kan atılması gibi, zehirli olduğu, vücuttan atılmazsa kişiyi zehirlediği, pis olduğu, bu esnada ilişki kurulursa kısır olunacağı gibi bu şeyler tamamen yanlıştır.

24 Saatte Meme Büyütme Trendi

Son günlerde özellikle Amerika’da sayısı hızla artan, yeni bir trend olarak sunulan ancak cerrahlar arasında tartışma konusu da olan “24 saatlik meme büyütme” konusunu mercek altına aldık...