Anasayfa / Sağlık / Kadın Sağlığı / Günlük Hayatta Topukludan Vazgeçemeyen Koşucular Dikkat!

Günlük Hayatta Topukludan Vazgeçemeyen Koşucular Dikkat!

Ayak parmakları arasında yer alan bir sinir büyür ve iltihaplanır, bundan dolayı sızlama, yanma ağrıları ortaya çıkar. Üstelik bu belirtiler yavaş yavaş ortaya çıkıyor ve tedavi edilmezse, giderek daha da kötüleşir. Her gün yüksek topuklu ayakkabılar giyen ve aynı zamanda aktif koşucular olan genç profesyonel kadınlarda nöromları sık sık görüyoruz.

  • Durum ilerledikçe nöromların büyüdüğünü, bu büyümenin karıncalanmaya, ağrı ve uyuşukluğun ayak parmaklarının tabanındaki sabit bir alana yayılmasına neden olur.
  • Ayakkabı çıkarma ile ağrının geçmesi tipik bir bulgudur.
  • Hastalar genellikle, ayak parmaklarının kökünde içinde bir şey sıkışmış gibi hissetme şikayetinde bulunurlar.
  • Semptomlar ayağa masaj yaparak, alçak topuklu ayakkabılar giyerek ve durumu kötüleştiren koşma eyleminden ve diğer aktivitelerden kaçınarak geçici olarak giderilebilir.
  • Sinir genişledikçe ve geçici hasar kalıcı hale geldikçe semptomlar daha da yoğunlaşır, bu nedenle rahatsızlık birkaç gün boyunca devam ederse tedaviye başvurmak en iyi çözüm yoludur.

Nasıl anlaşılır?

RAHATSIZLIĞIN ANLAŞILMASININ YOLLARI :

  • Nöromalar ayağın farklı bölgelerinde oluşabilir. En sık rastlanan olay, üçüncü ve dördüncü ayak parmaklarının tabanında gelişen Morton nöromasıdır. Sinirin kalınlaşması ve şişmesi, genellikle ayakkabının ön tarafındaki ayak parmaklarını saran çok dar veya yüksek topuklu ayakkabıların giyilmesinden kaynaklanan sıkışma ve tahrişten kaynaklanır. Ayrıca, nöromalar koşu, raket sporları ve ön ayak üzerinde tekrarlı baskı uygulayan diğer fiziksel aktivitelerden kaynaklanabilir. Bir nöroma röntgenle tespit edilemez, bu nedenle semptomlara bakılarak ve sinire dokunarak fiziksel muayene işlemiyle veya sesli bir tıklama sesi çıkartan bir manevra hareketiyle teşhis konulabilir.
  • Morton nöromasının tedavi seçenekleri, durumun ne kadar ilerlediğine bağlıdır. Erken aşamalarda Pad’ler yükseklik sinir üzerindeki baskıyı azaltır, buz uygulaması şişmeyi azaltır, antiinflamatuar ilaçlar ağrıyı ve iltihabı azaltır, özel tabanlık kompresi azaltılmasına destek sağlar. Hastalara ayrıca, alçak topuklu geniş ayakkabılar giymeleri ve iyileşinceye kadar koşu veya diğer aktivitelere ara vermeleri tavsiye edilir.
  • Şiddetli vakalarda, cerrahi operasyon durumun iyileşmesi için en iyi seçenek olabilir. Bir ayak ve ayak bileği cerrahı, ayakta tedaviyle bu siniri alabilir veya gevşetebilir. Nöromlar için cerrahi operasyon çok yüksek bir başarı oranına sahiptir. Ağrıyı hafifletir ve sinirin ayak parmağına baskı yaptığı alanda duyum kaybı olabilir.

Yayın tarihi: 21.01.2019

Hakkında mbahsi

Cevapla

x

Check Also

Vajina estetiğinizden memnun değil misiniz?

Vajinanın estetik ameliyatları sıklıkla doğum sonrası vajina girişinde yırtık ya da istenmeyen izleri kaldırmak genişleyen vajinayı eski haline getirmek için kullanılmıştır.

Vajinismus Hastalarının 8 Fobisi

Vajinismus, vajinal giriş düşüncesi veya girişimi karşısında gösterilen, istem dışı, bedensel ve ruhsal tepkiler olarak tanımlanır...

Kürtajın Riskleri Nelerdir?

Kürtaj nedir? Kürtaj işlemi öncesi neler yapılmaktadır? Kürtaj nasıl yapılır? Kürtajın riskleri nelerdir? Kürtaj sonrası nelere dikkat etmek gerekir?

Doğum Kontrol Haplarını Kimler Kullanamaz?

Regli ağrısından aşırı tüylenmeye kadar birçok rahatsızlığı da tedavi edici etkiye sahip olan doğum kontrol haplarını kullanmak, her kadın için sağlıklı olmayabilir...

Karın Germe Ameliyatı

Liposuction en sık uygulanan estetik cerrahi ameliyatı, abdominoplasti ise 6.sırada...

Kalsiyum Vücuttaki Demiri Çalıyor

Demir eksikliği ve buna bağlı kansızlık hem çocuklarda, hem genç kız ve kadınlarda ciddi sağlık sorunları yaratıyor...

Adet Düzensizliğine Karşı Bitkisel Kürler

Prof. Dr. İbrahim Adnan Saraçoğlu, adet düzensizliğine karşı testere dişli arslanpençesi bitkisiyle uygulanan bu iki kürü tavsiye ediyor...

Yaz İçin Sağlıklı Beslenme Önerileri

Güneşin artık iyice yüzünü göstermeye başladığı bu mevsimde beslenmemize daha çok dikkat etmemiz gerektiğini belirten Aksu Vital Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Uzmanı Senem Dinç yaz aylarında nasıl beslenmek gerektiği konusuna dikkat çekti...

Adet Döneminde Hamile Kalınabilir mi?

Adet kanamasına ilişkin gerçek dışı uydurmalar; vücuttaki kirli kan atılması gibi, zehirli olduğu, vücuttan atılmazsa kişiyi zehirlediği, pis olduğu, bu esnada ilişki kurulursa kısır olunacağı gibi bu şeyler tamamen yanlıştır.

24 Saatte Meme Büyütme Trendi

Son günlerde özellikle Amerika’da sayısı hızla artan, yeni bir trend olarak sunulan ancak cerrahlar arasında tartışma konusu da olan “24 saatlik meme büyütme” konusunu mercek altına aldık...