Anasayfa / Sağlık / Kadın Sağlığı / İdrar Kaçırma 30 Yaş Sonrası 4 Kadından 1’inde Görülüyor

İdrar Kaçırma 30 Yaş Sonrası 4 Kadından 1’inde Görülüyor

Kadınlarda özgüven problemlerine neden oluyor

İdrar kaçırma, belirli bir nedeni olmaksızın veya karın iç basıncını artırabilecek aktivitelerle aralıklı ya da sürekli olarak ve değişen şiddetlerde idrarın kontrol edilememesi şikayeti ile ortaya çıkmaktadır. Özellikle kadınların günlük hayatını etkileyen bu sorun, idrarı tutamama hissiyle kendine güvensizlik meydana getirir ve koruyucu ped veya bez kullanma zorunluluğu ile sosyal aktivitelerde kısıtlamaya neden olabilir.

30 yaş sonrasına özellikle dikkat etmek gerekiyor

İdrar kaçırma özellikle menopoz sonrası dönemde ve doğum yapma sayısı fazla kadınlarda görülmektedir. Ülkemizde 30 yaşını geçen her dört kadından birinde görülebilen ciddi ve yaygın bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Stres tipi idrar kaçırmada, artan karın içi basıncını mesane büzücü kaslar karşılayamaz ve öksürme, hapşırma, ağır bir şey kaldırma, egzersiz yapma durumunda istemsiz idrar kaçırma görülür. Aniden gelen idrar yapma hissi sonrası tuvalete yetişemeden idrar kaçırma durumu sıkışma tipi idrar kaçırmadır. Stres tipi ve sıkışma tipinin bir arada görüldüğü durumlar karma tip idrar kaçırma, idrar torbasının tam boşaltılamaması sonucu damlama tarzında sürekli idrar kaçırma durumu da taşma tipi idrar kaçırma olarak adlandırılır.

Sorunun kaynağının belirlenmesi önemli

İdrar yolu enfeksiyonu, kabızlık, aşırı sıvı tüketimi, bazı ilaçların kullanımı gibi durumlar geçici idrar kaçırmaya sebep olmaktadır. Aşırı kilo, ailesel geçiş, hamilelik ve çocuk doğurma, rahmin alınması, parkinson, multipl skleroz gibi bazı nörolojik hastalıklar da kalıcı idrar kaçırmaya sebep olabilecek risk faktörlerindendir.

Mutlaka uzman yardımı alınmalı

Fiziki muayene, karın muayenesi ve nörolojik inceleme, sorgulama formları (idrar kaçırma durumu, tipi, günlük yaşamı ne kadar etkilediği gibi sorularla şikayetin boyutu sorgulanır) ve ürodinami, ultrason gibi yöntemlerle teşhisi konulan idrar kaçırma sorunun tedavisi mümkündür. Mesane egzersizleri, programlı işeme, sıvı diyet ve yaşamsal alışkanlık düzenlemeleri, pelvik taban egzersizleri ve elektriksel uyarılar içeren davranış tedavilerinin yanı sıra; mesanede idrar tutma kabiliyetini artıracak ilaç tedavileri de mevcuttur.

Botoks uygulaması, tıkayıcı materyal kullanımı ve sakral sinir uyarımı gibi girişimsel yöntemler de idrar kaçırma sorununda kullanılmaktadır. Düşük gerilimli askı, mesane büzücü kasları yukarı kaldırma, yapay idrar kaçırma kontrol sistemi gibi cerrahi tedaviler de uygulanabilmektedir.

Zayıf pelvik taban kaslarınızı güçlendirin

Kadınlarda idrar kaçırmanın temel nedenlerinden biri pelvik taban kaslarının zayıflığıdır. Alt idrar yolu organlarını destekleyen bu kaslar güçlü olduğunda, idrar yolunu idrar yapma zamanı gelinceye kadar kapalı tutar. Pelvik taban kaslarının zayıflığı durumunda, karın iç basıncını artıracak durumlar, idrar yolunun açılıp idrar kaçırmasına yol açar. Kadınlar pelvik taban kaslarını güçlendirmek için mutlaka uzmana danışmalıdır. Düzenli egzersizle idrar kaçırma probleminden kurtulmak mümkün olabilmektedir.

Yayın tarihi: 21.01.2019

Hakkında mbahsi

Cevapla

x

Check Also

Vajina estetiğinizden memnun değil misiniz?

Vajinanın estetik ameliyatları sıklıkla doğum sonrası vajina girişinde yırtık ya da istenmeyen izleri kaldırmak genişleyen vajinayı eski haline getirmek için kullanılmıştır.

Vajinismus Hastalarının 8 Fobisi

Vajinismus, vajinal giriş düşüncesi veya girişimi karşısında gösterilen, istem dışı, bedensel ve ruhsal tepkiler olarak tanımlanır...

Kürtajın Riskleri Nelerdir?

Kürtaj nedir? Kürtaj işlemi öncesi neler yapılmaktadır? Kürtaj nasıl yapılır? Kürtajın riskleri nelerdir? Kürtaj sonrası nelere dikkat etmek gerekir?

Doğum Kontrol Haplarını Kimler Kullanamaz?

Regli ağrısından aşırı tüylenmeye kadar birçok rahatsızlığı da tedavi edici etkiye sahip olan doğum kontrol haplarını kullanmak, her kadın için sağlıklı olmayabilir...

Karın Germe Ameliyatı

Liposuction en sık uygulanan estetik cerrahi ameliyatı, abdominoplasti ise 6.sırada...

Kalsiyum Vücuttaki Demiri Çalıyor

Demir eksikliği ve buna bağlı kansızlık hem çocuklarda, hem genç kız ve kadınlarda ciddi sağlık sorunları yaratıyor...

Adet Düzensizliğine Karşı Bitkisel Kürler

Prof. Dr. İbrahim Adnan Saraçoğlu, adet düzensizliğine karşı testere dişli arslanpençesi bitkisiyle uygulanan bu iki kürü tavsiye ediyor...

Yaz İçin Sağlıklı Beslenme Önerileri

Güneşin artık iyice yüzünü göstermeye başladığı bu mevsimde beslenmemize daha çok dikkat etmemiz gerektiğini belirten Aksu Vital Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Uzmanı Senem Dinç yaz aylarında nasıl beslenmek gerektiği konusuna dikkat çekti...

Adet Döneminde Hamile Kalınabilir mi?

Adet kanamasına ilişkin gerçek dışı uydurmalar; vücuttaki kirli kan atılması gibi, zehirli olduğu, vücuttan atılmazsa kişiyi zehirlediği, pis olduğu, bu esnada ilişki kurulursa kısır olunacağı gibi bu şeyler tamamen yanlıştır.

24 Saatte Meme Büyütme Trendi

Son günlerde özellikle Amerika’da sayısı hızla artan, yeni bir trend olarak sunulan ancak cerrahlar arasında tartışma konusu da olan “24 saatlik meme büyütme” konusunu mercek altına aldık...