Anasayfa / Sağlık / Kadın Sağlığı / Vajina Sağlığını Korumak İçin 4 Öneri

Vajina Sağlığını Korumak İçin 4 Öneri

Güvenli bir cinsel hayat

Söz konusu vajina sağlığı olunca, dikkat edilmesi gereken konuların başını cinsel hayat çekiyor. Cinsel ilişki sırasında tercih edilen korunma yöntemleri, vajina sağlığı için oldukça önemli. Çünkü cinsel yolla bulaşan hastalıklar, rahim ağzı kanseri de dahil olmak üzere çok sayıda soruna neden olabiliyor.

Cinsel ilişki sırasında kondom kullanmak, en güvenilir korunma yöntemi olarak adlandırılıyor. Öte yandan cinsel ilişki sırasında kullandığınız kayganlaştırıcıların içeriğine de dikkat etmelisiniz. Vajinanızın pH dengesini koruyacak içerikte olanları tercih etmelisiniz. Düzenli olarak jinekoloğa gitmek ve ilişki sonrası vajina temizliğine dikkat etmek de yapmanız gerekenler arasında.

Hijyen ürünlerinden uzak durun

Kadınlar için özel olarak üretilen ürünler son zamanlarda oldukça yaygınlaşmış durumda. Ancak bilmeniz gereken bir şey var ki; vajinanızı temizlemek için ekstra bir ürün kullanmanıza gerek yok. Vajina, kendi kendine temizlenebilen bir yapıya sahiptir. Temizlemek adına uygulanan kimyasal ürünler, korumaktan ziyade sağlığını bozabiliyor.

Beslenme alışkanlıkları

Beslenme alışkanlıklarımız, vücudumuzun her bölgesine olduğu gibi vajina için de oldukça önemli. Vücuda giren tüm besinler asit-baz dengesinde değişimler oluşturuyor. Bu da vajinanın kendi kendini temizleme özelliğini etkiliyor. Meyveler, yeşil bitkiler ve bolca su içmek vajinanın pH dengesini korumaya yardımcı oluyor. Özellikle ananas, zencefil, ve kırmızı meyveler vajina sağlığı için çok faydalıdır.

İç çamaşırı tercihi

Kullanılan iç çamaşırlarının, vajina üzerinde olan etkisini hepimiz biliyoruz. Dantelli iç çamaşırları çok seksi, kabul ediyoruz. Ancak bunları sürekli tercih etmek vajinada için zararlı olan bakterilerin çoğalmasına sebep olabiliyor. Dantelli olanlardan vazgeçin demiyoruz ama pamuklu olanları tercih etmenizi öneriyoruz.

Pamuklu ürünler kullanmanın yanı sıra iç çamaşırınızı her gün değiştirmek de oldukça önemli.Öte yandan gece uyurken iç çamaşırınızı çıkarabilir, tüm gün hava almayan vajinanızın nefes almasını sağlayabilirsiniz.

MAHMURE ÖZEL

Yayın tarihi: 25.01.2019

Hakkında mbahsi

Cevapla

x

Check Also

Epiduralli ağrısız doğum hakkında merak edilenler

Annelik duygusu gebeliğin ilk aylarında başlayıp doğum anında en yüksek düzeye ulaşır. Her anne adayının doyasıya yaşamak istediği bir süreç olan doğum, anne olanların tanımladığı olağanüstü bir duygudur.

Vajinismus Hastalarının 8 Fobisi

Vajinismus, vajinal giriş düşüncesi veya girişimi karşısında gösterilen, istem dışı, bedensel ve ruhsal tepkiler olarak tanımlanır...

Kürtajın Riskleri Nelerdir?

Kürtaj nedir? Kürtaj işlemi öncesi neler yapılmaktadır? Kürtaj nasıl yapılır? Kürtajın riskleri nelerdir? Kürtaj sonrası nelere dikkat etmek gerekir?

Doğum Kontrol Haplarını Kimler Kullanamaz?

Regli ağrısından aşırı tüylenmeye kadar birçok rahatsızlığı da tedavi edici etkiye sahip olan doğum kontrol haplarını kullanmak, her kadın için sağlıklı olmayabilir...

Karın Germe Ameliyatı

Liposuction en sık uygulanan estetik cerrahi ameliyatı, abdominoplasti ise 6.sırada...

Kalsiyum Vücuttaki Demiri Çalıyor

Demir eksikliği ve buna bağlı kansızlık hem çocuklarda, hem genç kız ve kadınlarda ciddi sağlık sorunları yaratıyor...

Adet Düzensizliğine Karşı Bitkisel Kürler

Prof. Dr. İbrahim Adnan Saraçoğlu, adet düzensizliğine karşı testere dişli arslanpençesi bitkisiyle uygulanan bu iki kürü tavsiye ediyor...

Yaz İçin Sağlıklı Beslenme Önerileri

Güneşin artık iyice yüzünü göstermeye başladığı bu mevsimde beslenmemize daha çok dikkat etmemiz gerektiğini belirten Aksu Vital Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Uzmanı Senem Dinç yaz aylarında nasıl beslenmek gerektiği konusuna dikkat çekti...

Adet Döneminde Hamile Kalınabilir mi?

Adet kanamasına ilişkin gerçek dışı uydurmalar; vücuttaki kirli kan atılması gibi, zehirli olduğu, vücuttan atılmazsa kişiyi zehirlediği, pis olduğu, bu esnada ilişki kurulursa kısır olunacağı gibi bu şeyler tamamen yanlıştır.

24 Saatte Meme Büyütme Trendi

Son günlerde özellikle Amerika’da sayısı hızla artan, yeni bir trend olarak sunulan ancak cerrahlar arasında tartışma konusu da olan “24 saatlik meme büyütme” konusunu mercek altına aldık...